Abbasi sõnul ei võta ta enam vastu USA presidendi Donald Trumpi telefonikõnesid ja sõnumeid. "Ma tean, et ta (Trump -toim) kasutab seda ütlemaks, et ta konsulteeris meiega," selgitas Palestiina juht.

Tema sõnul katkestatakse igasugused sidemed nii USA kui Iisraeliga, sh julgeolekualane koostöö. "Ma ei aktsepteeri seda lahendust iial," kommenteeris Abbas Trumpi rahuplaani. "Ma ei lase ajalukku kirjutada, et müüsin maha Jeruusalemma."

USA president Donald Trump tegi sel nädalal teatavaks oma Lähis-Ida rahuplaani, mis tema väitel on „realistlik kahe riigi lahendus”, aga tuleb vastu pea kõigile Iisraeli nõudmistele.

Plaan loob Iisraelile aluse kõigi Läänekalda uusasunduste koheseks annekteerimiseks USA toetusel ja näeb ette ka lõpuks Palestiina riigi loomise piiratud suveräänsusega pärast üleminekuperioodi.

Trump ütles, et ettepaneku järgi jääks Jeruusalemm Iisraeli jagamatuks pealinnaks, aga ka tulevasel Palestiina riigil oleks „pealinn Jeruusalemma idaosas”. Trump ei puudutanud Palestiina põgenike küsimust ja seda, kas neil oleks õigus oma endistesse kodudesse naasta.

Trumpi sõnul ei aetaks ei palestiinlasi ega iisraellasi plaani järgi oma kodudest välja. Plaan näeb ette Palestiina pealinna Jeruusalemma araabia linnaosades idapool eraldusmüüri. Need linnaosad on Kafr Aqab, Abu Dis ja Shuafat. Plaan lubab palestiinlastel nimetada oma pealinna Al-Qudsiks, mis on Jeruusalemma araabiakeelne nimi, aga see ei sisaldaks märkimisväärset osa Ida-Jeruusalemmast ega ole kaugeltki see, millega palestiinlased oma osana pühast linnast lepiksid.

Trumpi plaan annab Iisraelile rohelise tule uusasunduste annekteerimiseks hoolimata palestiinlaste toetusest plaanile, aga kohustab Iisraeli külmutama uusasunduste edasise laiendamise neljaks aastaks vastutasuks sellele, et USA tunnustab Iisraeli suveräänsust uusasunduste üle.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles, et astub esimesed sammud Läänekalda asunduste annekteerimiseks homme.