"Kui nad samal ajal teostavad suuremahulisi relvahankeid Venemaalt, siis pole siin küsimustki nende usaldusväärsuses. NATO tippkohtumine, millega ühtlasi tähistatakse ka organisatsiooni 70. sünnipäeva, võiks päädida sellega, et tõstataks küsimus Türgi liikmeslisusest NATO-s," kirjutas Madison sotsiaalmeedias.

"Põhja-Atlandi ehk siis NATO lepingu artikkel kolm ütleb: "Lepingu eesmärkide paremaks saavutamiseks säilitavad ja arendavad lepinguosalised eraldi ja ühiselt, pidevalt ja tulemuslikult end arendades ning üksteist aidates oma individuaalset ja kollektiivset võimekust osutada vastupanu relvastatud rünnakule."

Kuna Türgi on asunud väljapressimise teele ja seda täiesti avalikult ning ametlikult läbi oma presidendi sõnade, siis rikub ta Madisoni sõnul väga otseselt seda lepingu artiklit.

"Kui Türgi oma tegevusega tahtlikult soovib halvendada kollektiivset võimekust osutada vastupanu relvastatud rünnakule ja keeldub üksteise aitamisest, siis ma ei ole väga kindel, kas Türgi jätkamine NATO-s on ikka meie kõigi huvides," kirjutas Madison.

Türgi president Erdoğan teatas täna enne Londonis algavat NATO tippkohtumist, et Türgi on vastu NATO Balti riikide kaitseplaanile, kui allianss ei tunnista organisatsioone, mida Türgi peab terroristideks, samuti terroristideks.

Ankara on keeldunud toetamast NATO kaitseplaani Balti riikide ja Poola jaoks, kuni saab suuremat toetust võitluses kurdide omakaitseüksustega YPG, mida peab terroriorganisatsiooniks, vahendab Reuters.

Erdoğan ütles enne Ankarast lahkumist, et on rääkinud eile telefoni teel Poola presidendi Andrzej Dudaga ning leppinud kokku tema ja Balti riikide juhtidega kohtumises Londonis, et seda teemat arutada.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid