„Värske prognoosi kohaselt on oodata kõrget õhutemperatuuri, tugevat tuult ja madalat õhuniiskust, mis muudavad tingimused eriti ohtlikuks,“ seisis Uus-Lõuna-Walesi osariigi päästeameti avalduses. „Kui tulekahju puhkeb katastroofilise tuleohu ajal, on elud ja kodud ohus.“Juba mõnda aega on Sydneysse jõudnud linna lähedal põlevatest tulekahjudest kerkiv suitsuvine.

Võimud teatasid reedel, et Uus-Lõuna-Walesi osariiki ähvardab enneolematu arv hädaolukorra tasemel maastikupõlenguid. Tänase seisuga möllas osariigis pea sada põlengut ning tuleroaks on langenud üle 150 majapidamise.

Tule levikule aitab kaasa puhanguline tuul ja 35-kraadine temperatuur ning pikaaegne põuane kliima.

Teatatakse, et inimesed on mitmetes kohtades kodudesse lõksu jäänud ja päästjatel ei õnnestu põlengute tõttu nendeni jõuda.

„Me oleme kaardistamata territooriumil,” ütles maapiirkondade tuletõrjeteenistuse ülem Shane Fitzsimmons. „Me ei ole kunagi näinud nii palju tulekahjusid üheaegselt hädaolukorra hoiatuse tasemel.”

Ühel hetkel oli kogu Uus-Lõuna-Walesis korraga 17 hädaolukorra tasemel põlengut.

Võimud on põlengutega võitlema saatnud üle 1500 tuletõrjuja ja 70 lennumasinat, et päästa nii palju inimesi kui võimalik, teatas päästeameti juht.

Tuli on jaotunud umbes tuhande kilomeetri pikkusele alale Austraalia rannikupiirkonnas.

Mõnedel inimestel soovitatakse tule eest varju otsida, mitte põgeneda, sest lahkuda on juba liiga hilja.

Võsapõlengute hoiatused anti reedel ka Queenslandi ja Lääne-Austraalia osariikides.