Van Egmond rõhutas, et ALDE nõukogule esitatud raport ei lahka küsimust, miks Kekserakond EKRE-ga valitsuse moodustas. „Me ei aruta uuesti valitsuse moodustamise fakti, see on sündinud fakt. Aga üks valitsuse osapooltest, ehk Keskerakond kuulub liberaalsete parteide ühendusse ehk ALDE-sse ja seepärast ootame, et see erakond hoiaks liberaalseid väärtusi.“

„Üheltpoolt pole Keskerakond süüdi selles, mida EKRE ütleb. Teame, et EKRE on rünnanud ülikooli, avalikke institutsioone nagu prokuratuur, LGBT kogukonda, vähemusi, meediat. Aga seda tegi EKRE ja Keskerakond pole selles süüdi,“ seletas Hollandi poliitik ja ALDE aseesimees.

Küll aga peab van Egmondi sõnul Keskerakond nüüd valitsuses tagama, et ei hakatakse mingeid tagurlikke samme astuma „Nüüd, kui nad on valitsuses ootame, et valitsus ei astuks samme tagasi. On terve rida liberaalseid väärtusi, mida peame Eestis oluliseks ja tahame kaitsta.“

Ülisuur probleem

ALDE esindaja seletas, mis on Euroopa liberaalsete parteide liidu meelest Eesti vaõimuliidu kõige suurem eesootav probleem. „Kui vaatame selle valitsuse koalitsioonilepet, siis on see korralik dokument ja selles pole illiberaalseid asju. Kuid üks asi siiski paneb meid muretsema. Selleks on rahvahääletuse korraldamine koos kohalike valimistega küsimuses, kas viia põhiseadusesse abielu mõiste vaid mehe ja naise vahel.“

„Esimene probleem on see, et see kampaania varjutaks sel juhul kõik teised olulised küsimused, mis peaksid olema kohalike valimiste teemadeks. Kui valitakse kohalikke volikogusid, siis inimesed tahaksid valida kandidaate, kel on lahendused kohalikele küsimustele, kuid kui terve kampaania saab olema vaid referendumi küsimuses, siis ignoreerib kampaania täielikult seda, mis on inimestele igapäevaselt oluline,“ seletas van Egmond.

„See rahvahääletus on meie meelest ülisuur samm tagasi. Praegu pole teie põhiseaduses abielust vaid mehe ja naise vahel. See on perekonnaseaduses. Ja nii see peakski olema. Kui nüüd see pannakse põhiseadusesse, tehes selle muutmise nii palju raskemaks, siis on see suur samm tagasi,“ toonitas ta.

Mure Keskerakonna pärast

Van Egmond tõi välja, et ALDE-s valitseb teatav umbusk Keskerakonna võimaliku käitumise kohta rahvahääletuse küsimuses „Tehniliselt võib öelda, et kui on rahvahääletus, siis inimesed, kes on võrdse abieluõiguse poolt võiksid selle ka võita. Kuid me oleme väga mures, et Keskerakond ei pruugi selles rahvahääletuse kampaanias olla selgesõnaliselt selle poolt, sest kardab valitsuse laiali minekut. Ja see on meie meelest liiga kõrge hind ja me ütlesime seda neile,“ lausus ta.

„Tänasel ALDE kohtumisel öeldi neile ühemõtteliselt, et nad peavad liberaalse perekonna osana tagama, et esiteks see rahvahääletus ei toimuks ja kui toimub, siis võitlema selgelt positiivse tulemuse nimel koos teiste liberaalsetete jõududega.“

Lisaks rahvahääletusele on ka on ALDE jaoks veel olulised õigusriigi kaitse, kohtusüsteemi sõltumatus.

EKRE kontrollib debatte

„Keskerakond ütleb meile, et siin pole midagi karta, sest ollakse kolmeparteilises koalitsioonis. Kui on vaja otsus vastu võtta, siis peavad kõik kolm parteid seda toetama. Seega pole EKRE-l võimalik valitsuses donineerida. Ja kui valitsus ei otsusta, siis on vaja enamust parlamendis ja EKRE-l pole enamust parlamendis. Kuid oleme juba näinud praeguseks mõningaid EKRE käike, mida oli vaja valitsusel sirgeks ajada või siis ka mida ei aetud sirgeks. Seega formaalselt võib Keskerakonnal õigus olla, aga kui vaatame, kuidas EKRE opereerib, siis nad ei jälgi alati samu reegleid. Reeglid on olemas, aga küsimus on nende elluviimise tagamises.“

Van Egmond on väga mures, et kuigi EKRE ei kontrolli valitsust, siis minu mulje on, et nad kontrollivad avalikke arutelusid.

„Seega me kavatseme jätkata Keskerakonna monitoorimisega, sest see pole turvaline olukord ja oleme tõsiselt mures toimuva üle. Hetkel ei saa veel konkreetselt midagi näidata, aga märgid on õhus, et see valitsus kui kogum ei kavatse kaitsta väärtusi, mida peame tähtsaks.“

„Kui EKRE-l on võimalik selles valitsuses öelda kõiki neid asju, millega me nõus ei ole, siis peaks olema ka Keskerakond peaks ka oma hääle kuuldavaks tegema. Me ütleme neile, et te peaks tegema palju valjemat häält liberaalse vaate kaitseks.“
Eesti näite tõttu tehakse reeglid kogu ALDE-le
Keskerakonna koostööd EKRE-ga uurinud Annelou van Egmond teatas, et Eestis juhtunu tõttu tuleb ALDE-s paika panna selged reeglid kõigile, millest peab sellistel puhkudel kinni pidama.


"Küsimus pole üksnes Eestis. Eesti on lihtsalt näide sellest, mis toimub igal pool Euroopas. Inimesed valivad palju kirevamalt praegu. Paarkümmend aastat tagasi kuulus koalitsioonidesse paar erakonda. Nüüd on kolmeparteiline koalitsioon juba erand, on neli ja viis erakonda tihti. See tähendab, et ka teised ALDE erakonnad võivad leida end koalitsioonidest parteidega, kellega me paljus nõus ei ole."


"Seega tahame oma järgmisel nõukogu istungil välja käia liberaalsete väärtuste kondikava, millest peaksid meie liikmed igas olukorras lähtuma, olgu valitsuses või opositsioonis."


"Näiteks täna rääkisime kolme erakonnaga, kes tahavad ALDE liikmeks saada. Küsisime teravalt, mida te teete võrdsete õiguste edendamiseks, kuidas suhtute rändesse. Küsisime neilt väga täpseid küsimusi. Aga kui erakond on juba ALDE-s sees, siis ei ole enam selliseid standardeid praegu."


"Seega kavatseme paika panna sellised peamised põhimõtted, millest tuleb kinni pidada. Need lähtuvad meie valimisplatvormist, mille muide kirjutas kokku Taavi Rõivas enne Europarlamendi valimisi."