Mullu 2. augustil pildistas Janeliis Jõgevamaal Aidu järve ääres treeninud paraplaanilendurit, kes järsku vette kukkus. Noor naine taipas, et lendur ei oska ujuda, ning kiirustas talle appi. Vapper neiu võttis lenduri selga ning ujus kaldale, kus lendur sõbranna abiga välja aidati. Julge teo eest pälvis Mattis elupäästja III klassi medali.

14. aprillil põles Jõgeva vallas Painkülas kahekorruselise maja korter. Saabunud Lõuna päästekeskuse Jõgeva päästekomando päästjad Tauno Tuvike ja Endel Aare tõid majast välja ühtekokku kolm kannatanut. Sel sündmusel töötas suitsusukelduslüli suure koormuse all, sest oli vaja leida kannatanud, likvideerida tulekahju ning tagada samal ajal ülejäänud elanike ohutus.


Nii Tuvike kui ka Aare tõdesid sarnaselt Mattisele, et päästma tõttasid nad kohe, ilma et oleksid jõudnud ette mõelda. Hiljem jõudis kohale, millega hakkama saadi. Elukutseliste päästjatena oli neil abi õpitust ja treeningutest, mis aitavad kiirelt reageerida.

Kuigi aumärk on suur tunnustus, ütles üks päästjatest, et kõige rohkem läheb hinge, kui inimene ise tehtud töö eest tänab.

Lisaks Mattisele ja päästjatele, said teenetemärgi veel 55 elupäästjat.

Päästeteenistuse suure kuldristi said erakordsete teenete eest päästealal Läti Riikliku Tuletõrje- ja Päästeteenistuse juht kindral Oskars Āboliņš ning Järva-Jaani Tuletõrje Seltsi juhataja Tuve Kärner.

Kokku tunnustasid president, siseminister ja päästeameti peadirektor täna Tallinnas Mustpeade majas aumärkidega 131 inimest.

Elupäästja I klassi medal antakse tunnustusena inimeste elu päästmisel ilmutatud vapruse ning kangelaslikkuse eest kolmekordsel elupäästmisel.

Elupäästja II klassi medal antakse tunnustusena inimeste elu päästmisel ilmutatud vapruse ning kangelaslikkuse eest teistkordsel elupäästmisel.

Elupäästja III klassi medal antakse tunnustusena inimeste elu päästmisel ilmutatud vapruse ning kangelaslikkuse eest esmakordsel elupäästmisel.

Elupäästja medali saajad ning nende lood

Joosep Lukk
Eraisik
Elupäästja III klassi medal

Eelmise aasta 2. detsembril päästis Joosep Tallinnas Harku järvel uisutades läbi jää vajunud inimese. Mees püüdis tulutult ise jääaugust välja rabeleda ning välja sai ta Joosepi suure pingutuse tulemusel. Joosepil puudus spetsiaalne kaitsevarustus ning seega oli tema ettevõtmine väga riskantne.

Sander Ehte
Eraisik
Elupäästja III klassi medal

Tänavu 5. aprillil märkas Sander, et Võrus Männiku tänaval tuleb naabermajast suitsu. Olukorda kontrollima minnes selgus, et paksult suitsu täis hoones on ka eakas naabritädi. Sander roomas naiseni ning toimetas ta majast välja, päästes niimoodi inimese vingusurmast.

Pille Kristal ja Ennu Vander
Eraisikud
Elupäästja III klassi medalid

Kirjelduse on kirja pannud päästetud inimese õde: mullu 14. oktoobril läks minu vend Lehtma sadamasse kai peale kala püüdma, kui murdus tema õngeridva ots. Seda merest välja õngitsedes kukkus vend merre. Seda nägid pealt kõrval olnud kalastajad, kes jooksid kohe appi ja tirisid venna veest välja.

Angela Udras ja Jaan Raha
Eraisikud
Elupäästja III klassi medalid

Eelmise aasta 17. veebruari hilisõhtul Võrus Kivi tänaval puhkenud tulekahjus hoidis Angela kiire tegutsemine ära kõige hullemad tagajärjed. Ta ajas majarahva üles, aitas elanikud hoonest välja ja hoidis inimesi õues end ohtlikku olukorda panemast. Angelale appi tulnud Jaan tõi põlevast korterist välja mehe ning hoidis kannatanud kiirabi tulekuni enda autos soojas.

Heiki Männik, Illar Heinsalu ja Ülo Mitt
Eraisikud
Elupäästja III klassi medalid

17. detsembril 2017. aastal kuulsid kolm meest Kaiavere järvel kalastades appihüüdeid. Kohe helistati numbrile 112 ja paadiga sündmuskohale lähenedes selgus, et kaks meest olid paadiga ümber läinud ja külma vette kukkunud. Hädalised tõmmati enda paati ning anti kaldal meedikutele üle.

Julia Babenko
Eraisik, Põhja-Eesti Regionaalhaigla õde
Elupäästja III klassi medal

Mullu 8. septembril kaotas Tallinna maratonil võistelnud Iisraeli kodanik teadvuse ning kukkus kokku. Samal distantsil jooksnud Põhja-Eesti Regionaalhaigla õde nägi seda pealt ning alustas kohe esmaabi andmist. Õnnetuskoha läheduses tööülesandeid täitnud noorsoopolitseinikud helistasid häirekeskusesse ning kutsusid kiirabi, kes viis kannatanu haiglasse.

Janno Valdmann
Eraisik, endine päästja
Elupäästja III klassi medali

Eelmise aasta 31. oktoobril Kehras toimunud elumaja põlengul aitas Janno põlevast majast välja ema kahe lapsega ning andis üle kiirabile. Hoonest väljudes sulges Janno ettenägelikult siseruumide uksed, et pidurdada tulekahju kiiret arengut.

Egon Roosimägi ja Marko Kišlenko

Politsei- ja Piirivalveameti Põhja prefektuuri Lääne-Harju politseijaoskonna patrullitalituse vaneminspektorid

Elupäästja III klassi medalid

2018. aasta 14. detsembri varahommikul olid Tallinnas Haaberstis kahekorruselise elumaja teise korruse elanikud jäänud suitsu- ja tulelõksu. Esimesena sündmuskohale jõudnud politseinikud kustutasid maja koridoris põlenud jalatsiriiuli patrullautos olnud tulekustutiga. Niimoodi peatasid nad tule leviku ning päästsid kolm inimest halvimast.

Maarek Sangla
MTÜ Tõrvandi Päästeseltsi vabatahtlik päästja
Elupäästja III klassi medal

Tänavu 24. jaanuaril täitus Tõrvandi alevikus viiekordne paneelelamu paksu suitsuga ja elanikud jäid korteritesse suitsulõksu. Esimesena jõudsid sündmuskohale koos kiirabiga Tõrvandi vabatahtlikud päästjad, kellest üks tõi põlevast korterist välja inimese ning andis üle meedikutele.

Olari Malk
Pihtla vabatahtlik päästja, Saaremaa vabatahtlik merepäästja
Elupäästja III klassi medal

Tänavu 25. mail tabas Kuressaares ühte autojuhti terviserike. Segadust märganud Olari peatus ja tõstis teiste liiklejate abiga kannatanu kiiresti autost välja. Ta alustas kohe elustamisega ning jätkas seda ligi pool tundi kiirabi saabumiseni. Mehe elu sai tänu kiirele reageerimisele päästetud.

Janno Osa ja Rutmar Tammelohu
Nõva vabatahtliku päästekomando päästjad
Elupäästja III klassi medalid

Tänavu 6. aprillil toimus tulekahju Lääne-Harju vallas Vilivalla küla kortermajas. Esimesena kohale jõudnud Nõva vabatahtlikud päästjad hindasid olukorda ning alustasid suitsusukeldumist. Päästjad leidsid ühe toa põrandalt inimese, kelle viisid hoonest välja ning kustutasid ka tulekahju.

Eno Hermann
vabatahtlik päästja ja Kehtna päästekomando juht
Elupäästja III klassi medal

2018. aasta 9. aprillil põles Kehtna vallas Kalbu külas inimesi täis sotsiaalmajas ühes toas prügikast ning maja oli suitsu täis. Esimesena sündmuskohale jõudnud Kehtna vabatahtliku päästekomando juht murdis maha põleva toa lukustatud ukse, kandis voodis lebanud mehe hoonest välja ning andis üle kiirabile.

Roman Skripko
Päästeameti Põhja päästekeskuse Kesklinna päästekomando päästja
Elupäästja I klassi medali

Andrei Doronin
Päästeameti Põhja päästekeskuse Lasnamäe päästekomando päästja
Elupäästja II klassi medali

Rasmus Talviste
Päästeameti Põhja päästekeskuse Lasnamäe päästekomando päästja
Elupäästja II klassi medali

Anton Levkovitš
Päästeameti Põhja päästekeskuse Kesklinna päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

10. jaanuari õhtul teatati tulekahjust Lasnamäel Raadiku tänava korteris. Esimesena kohale jõudnud Lasnamäe komando päästjad tõid korterist välja ühe kannatanu ning andsid üle kiirabile. Samal ajal sisenesid korterisse Kesklinna komando päästjad, kes leidsid ja tõid korterist välja ka teise kannatanu ning andsid ta üle kiirabile.

Kalle Sild
Päästeameti Põhja päästekeskuse Lasnamäe päästekomando päästja
Elupäästja I klassi medal

Eelmise aasta 17. detsembril teatati tulekahjust Lasnamäel Paasiku tänaval. Põlemisgaase ja musta suitsu täis korterisse sisenenud päästjad tõid sealt välja raskes seisus kannatanu, kelle hingamisteed hoiti avatuna kiirabi saabumiseni. Kiirabi saabudes sisenesid päästjad uuesti hoonesse, et aidata ka kõrvalkorterisse tulelõksu jäänud inimesi, kellest üks samuti kiirabile üle anti.

Lev Seropjan
Päästeameti Põhja päästekeskuse Lilleküla päästekomando päästja
Elupäästja II klassi medal

Vadim Sampetov jr
Päästeameti Põhja päästekeskuse Kesklinna päästekomando päästja
Elupäästja II klassi medal

Marius Pihlak
Päästeameti Põhja päästekeskuse Lilleküla päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

Andres Hallik
Päästeameti Põhja päästekeskuse Kesklinna päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

Eelmise aasta 6. detsembril põles Tallinnas Kollasel tänaval lahtise leegiga puidust kortermaja, kus olid sees inimesed. Kohale jõudnud Kesklinna päästjad tõid majast välja esimese kannatanu ning andsid üle kiirabile. Lilleküla komando päästjad püstitasid teisele korrusele pääsemiseks kärmelt tõmbredeli ning leidsid raskes seisundis kannatanu, kes kiirelt välja toodi ning kiirabile üle anti.

Maksim Veršinin
Päästeameti Põhja päästekeskuse Nõmme päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

Margus Tamme
Päästeameti Põhja päästekeskuse Nõmme päästekomando endine päästja
Elupäästja II klassi medal

2017. aasta 11. novembril sai Nõmme päästekomando väljakutse tulekahjule Tallinna Astangule viiekorruselisesse paneelmajja, kus põles neljanda korruse korter. Päästjad avasid lukustatud ukse, sisenesid korterisse ning avastasid koridorist kannatanu, kelle toimetasid välja ja andsid üle meedikutele.

Raul Roosileht
Elupäästja II klassi medal
Päästeameti Lääne päästekeskuse Märjamaa päästekomando meeskonnavanem

Käesoleva aasta 8. juunil tuli teade, et Kuusiku lennuväljal on langevarjur puu otsa maandunud. Märjamaa päästekomando meeskonnavanem, kes tegutseb hobi korras arboristina, aitas koos Rapla komandoga varjuri puu otsast alla. 29. juunil tuli taas teade langevarjurist, kes oli maandunud ligikaudu 20 meetri kõrgusele kasepuu latva, ja ka siis laskuti Rauli abil turvaliselt maapinnale.

Gert Saard
Elupäästja II klassi medal
Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando päästja

2017. aasta 10. detsembril teatati põlengust Pärnus Laial tänaval. Eelinfo põhjal oli teada, et tegu on mahajäetud hoonega, ning et hoones on vigastatuid. Pärnu päästekomando päästjad sisenesid põlevasse ruumi, leidsid kannatanu ja tõid ta välja.

Kunnar Kuris
Päästeameti Lääne päästekeskuse Kuressaare päästekomando päästja
Elupäästja II klassi medal

Janek Reinaru
Päästeameti Lääne päästekeskuse Kuressaare päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

Käesoleva aasta 3. jaanuaril tuli teade, et Kuressaares põleb elumaja lahtise leegiga ning hoones võib olla inimesi. Kuressaare komando päästjad tõid suitsu ja tuld täis hoone esimeselt korruselt välja kannatanu ja andsid ta üle meedikutele.

Siim Kurrikoff
Päästeameti Lõuna päästekeskuse Valga päästekomando päästja
Elupäästja II klassi medal

Rinaldo Teder
Päästeameti Lõuna päästekeskuse Valga päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

2018. aasta 19. detsembril sai Valga päästekomando väljakutse Valga linna korteri tulekahjule. Kohale jõudes sisenesid päästjad korterisse ning avastasid kompamise teel voodist vanema naisterahva, kelle nad kohe põlevast ruumist välja toimetasid ja kiirabile üle andsid.

Mihkel Raud
Päästeameti Lääne päästekeskuse Kihelkonna päästekomando meeskonnavanem
Elupäästja III klassi medal

Tänavu 14. jaanuaril sai Kihelkonna päästekomando väljakutse Viidumäe torni juurde, kus noormees oli enesetapu mõtetega torni roninud. Kihelkonna komando meeskonnavanem suutis abivajajaga kontakti saada ja sõlmis temaga kokkuleppe tornist alla tulemiseks. Selleks ajaks oli sündmuskohale saabunud ka kiirabi ning noormees anti üle meedikutele.

Ander Ellermaa
Lääne päästekeskuse Paide päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

Kristo Kiik
Lääne päästekeskuse Paide päästekomando meeskonnavanem
Elupäästja III klassi medal

23. detsembril 2018 sõitis Paide komandole väljakutsele Suur-Aia tänavale, kus paneelmaja neljanda korruse korteris oli puhkenud tulekahju ning suitsulõksus olid ka kolmanda korruse elanikud. Päästjad toimetasid põlevast korterist kannatanu välja ning aitasid seejärel majast välja ka kolmandal korrusel suitsuvangis viibinud elanikud.

Bruno Jõepere
Päästeameti Lääne päästekeskuse Vändra päästekomando meeskonnavanem
Elupäästja III klassi medal

Oliver Turi
Päästeameti Lääne päästekeskuse Vändra päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

Käesoleva aasta 25. aprillil põles Tootsi alevikus korter, mis oli üleni leekides ja paksu suitsu mattunud. Kohale saabunud Vändra komando päästjad tõid suitsusukelduse käigus korterist välja suitsu- ja põletuskahjustustega kannatanu, kes anti üle kiirabile.

Konstantin Malinovski
Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

Tambet Künnapas
Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

Mullu 21. juulil said Pärnu komando päästjad väljakutse Pärnusse jõe äärde, kus joobes mees oli kukkunud üle kai ääre vette. Mees suutis end vaevu kai äärest kinni hoida, kui pinnaltpääste lüli vette läks ning kannatanuni jõudis. Päästjad transportisid kannatanu maale ning andsid üle kiirabile.

Jüri Pozarski
Päästeameti Lääne päästekeskuse Haapsalu päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

Raini Teral
Päästeameti Lääne päästekeskuse Haapsalu päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

Marko Nikker
Päästeameti Lääne päästekeskuse Risti päästekomando päästjad
Elupäästja III klassi medal

Aivo Liivapalu
Päästeameti Lääne päästekeskuse Risti päästekomando päästjad
Elupäästja III klassi medal

Tänavu 10. jaanuaril põles Haapsalus Mihkli tänaval puidust elumaja. Esimesena kohale saabunud Haapsalu päästekomando päästjad tõid majast välja kaks kannatanut ning seejärel suitsusukeldumise üle võtnud Risti päästekomando liikmed tõid välja kolmanda kannatanu. Hoonesse ladustatud prügi ja suur kuumus raskendasid suitsusukeldumist oluliselt ning kolme inimese elu päästeti pea inimvõimete piire ületava väga professionaalse tegutsemisega.

Marek Kutsar
Päästeameti Lõuna päästekeskuse Tartu päästekomando meeskonnavanem
Elupäästja III klassi medal

Tänavu 8. märtsil süttis Tartus ühes puitmajas hõõguvast konist korter. Esmase luure käigus avastas Tartu päästekomando meeskonnavanem põleva ja suitsu täis korteri ukse tagant kannatanu, kelle ta abiväge ootamata ise süles välja kandis ja kiirabi hoole alla andis, päästes sellega inimese elu.

Ivar Feiman
Päästeameti Lõuna päästekeskuse Jõgeva päästekomando meeskonnavanem
Elupäästja III klassi medal

Rauno Feiman
Päästeameti Lõuna päästekeskuse Jõgeva päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

Janis Borovkov
Päästeameti Lõuna päästekeskuse Jõgeva päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

Tänavu 7. juuni öösel süttis põlema Painküla kortermaja kelder, mida kohale saabunud Jõgeva päästjad kustutama asusid. Meeskonnavanem avastas maja teiselt korruselt veel ühe tulekahju ning tõi põlevasse korterisse sisenedes välja kaks kannatanut. Selle käigus kutsus ta keldrist appi suitsusukelduslüli, kes tõi korterist välja veel kaks inimest.

Igor Tšelobittšikov
Päästeameti Ida päästekeskuse Jõhvi päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

Tänavu 27. juuni öösel avastas Jõhvi päästekomando päästja Igor vanemate juures külas olles nende naabri korteris tulekahju. Ta äratas oma vanemad ja asus neid majast välja juhatama. Teel väljapääsu poole leidis Igor maja suitsu täis trepikojast teadvuse kaotanud inimese, kelle ta süles välja kandis ning kiirabi saabumiseni elustas.

Dmitri Naumov
Päästeameti Ida päästekeskuse Narva-Jõesuu päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

Alexander Roslyakov
Päästeameti Ida päästekeskuse Narva-Jõesuu päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

Tänavu 2. jaanuaril tuli teade, et Narva-Jõesuus Koidu tänaval on jões mees. Kuivõrd paadi kohale jõudmine oleks võtnud aega, läksid esimesena kohale jõudnud Narva-Jõesuu päästekomando päästjad uppuja päästmiseks ise vette. Kustutusriietega jääkülmas vees teineteist päästenööridega julgestades tõid päästjad kannatanu veest välja ning elustasid ja hoidsid teda soojas kiirabi saabumiseni.

Jevgeni Borissov
Päästeameti Ida päästekeskuse Kohtla-Järve päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

Jüri Simoniš
Päästeameti Ida päästekeskuse Kohtla-Järve päästekomando päästja
Elupäästja III klassi medal

Käesoleva aasta 10. veebruaril tuli teade tulekahjust Kohtla-Järvel Keskallee tänava kortermajas. Kohtla-Järve komando päästjad tõid paksu suitsu täis korterist hoolikalt otsides välja kaks kannatanut, päästes nii nende elu.