Endine justiitsminister Phillip Lee võttis koha opositsiooni hulgas ajal, kui peaminister Johnson pöördus pärastlõunal avaldusega parlamendi poole, vahendab uudistekanal BBC.

Tema lahkumine tooride seast tähendab, et valitsusel ei ole enam parlamendis enamust.

Lee tõdes, et valitsus "ajab taga kahjulikku Brexitit põhimõttelagedate viisidega", seades ohtu inimeste elu ja elujärje. Valitsusjuhile saadetud kirjas ütles ta, et lahkhelid Brexiti teemal "on muutnud selle kunagise suurepärase partei kahjuks mingisuguseks kitsapõhjaliseks fraktsiooniks, kus inimeste konservatiivsust mõõdetakse sellega, kui kergemeelselt tahetakse Euroopa Liidust lahkuda".

"Ma ei ole hüljanud oma erakonda, mu erakond on hüljanud mind," tõdes Lee.

Oodatakse, et Johnsoni valitsus esitab plaani korraldada 14. oktoobril uued parlamendivalimised, kui parlament ei toeta täna toimuval hääletusel peaminister Boris Johnsoni kokkuleppeta Brexitit.

Johnson ütles, et ei taha valimisi, aga edasiminek asjaajamises Euroopa Liiduga oleks tema sõnul võimatu, kui tema vastased võidavad. Tooridest mässulised on nimelt lubanud ühendada jõud leiboristidega, et esitada seaduseelnõu, mis on mõeldud takistama Ühendkuningriigi lahkumist Euroopa Liidust 31. oktoobril ilma kokkuleppeta.

See sunniks Johnsonit taotlema Brexiti edasi lükkamist 2020. aasta 31. jaanuarini.

Valitsuse ametnik ütles, et algatus valimiste korraldamiseks esitatakse, kui parlamendiliikmed astuvad esimesed sammud kokkuleppeta Brexiti blokeeriva seaduseelnõu vastuvõtmiseks. Johnson on kindel, et saavutab vajaliku kahekolmandikulise häälteenamuse oma algatuse läbiminemiseks, lisas ta.

Johnson kinnitas varem, et parlamendiliikmete toetusega suudaks ta saavutada muudatused praegusesse Brexiti-kokkuleppesse, mille rääkis läbi eelmine peaminister Theresa May ja mis kolm korda alamkojas tagasi lükati.

Johnson püüaks seda teha Euroopa Liidu tippkohtumisel 17. oktoobril. Kui aga parlament hääletaks kokkuleppeta Brexiti blokeerimise poolt, lööks ta Johnsoni sõnul Ühendkuningriigi positsioonilt valusalt jalad alt.

Johnson ütles, et on asjaolusid, mille puhul paluks ta ise Brüsselil Brexiti edasi lükata, ning läbirääkijatel tuleks lasta oma tööd teha ilma parlamendi sekkumiseta.

Värske seaduseelnõu sunniks peaministrit taotlema Brexiti edasilükkamist 2020. aasta 31. jaanuarile, kui parlamendiliikmed ei ole heaks kiitnud uut kokkulepet või hääletanud kokkuleppeta Brexiti poolt 19. oktoobriks.

Toorimässulsii hoiatati, et need, kes seaduseelnõu toetavad, visatakse parteist välja ja ei saa järgmistel valimistel konservatiivide ridades kandideerida, ent viimaste juhtfiguurid on aga kinnitanud, et ähvardusele vaatamata ei muuda nad meelt ja seavad enese sõnul riigi huvid enda omadest ettepoole.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid