XXVII laulupeo peadirigent Peeter Perens ütles pärast kontserti, et ilusamat pidu kui lõppenud juubelipidu on raske ette kujutada.

“Ühendkoori ees seista on ülem ja väga vastutusrikas tunne ning ma tundsin kohustust iga teose õnnestumise ees. Kõik, mis täna toimus oli nii liigutav ja ma olen tohutult tänulik kõigile, et kes selle õnnestumisesse andsid,” rääkis Perens.

Perensi kontserdijärgsed emotsioonid ja tänu olid suunatud ka ilmataadile ning kõikidele lauljatele ja muusikutele, kes kinkisid lavalt eesti rahvale väga ilusad esitused. “Pärt Uusberg ütles paar päeva tagasi, et me oleme oma muusikaga võimelised ilma parandama.”

Laulupeo üks emotsionaalsemaid hetki oli see, kui lauljate nõudmisel tuli kordusele laulupeo avakontserdil kõlanud Tauno Aintsi ja Urve Tinnuri laul “Üksi pole keegi”, mida lauljad ühiselt koos laulupeole tulnud publikuga taas laulsid.

Küsimusele, kas Tauno Aintsi kirjutatud ühislaulust „Üksi pole keegi“ võiks saada uus laulupidude hittlugu, vastas avapäeva muusikajuht Siim Selis, et ta väga loodab seda, kuna teose sünniteekond on olnud väga pikk.

Juubelilaulupeo tipphetkeks kujunes helilooja Pärt Uusbergi poolt juhatatud laulupeokantaat “Igaviku tuules”, mida ta ka ise juhatas. Oodatult läks see lugu ka kordamisele ning tõenäoliselt saab sellest tulevikuski laulupidude repertuaari oodatud ehe, mis oma sügava ja igikestva sõnumiga laulupeo põhiväärtustega imeliselt haakub.

Kordamisele tulid ka pea kõik ühendkooride esituses kõlanud laulud. Tõnis Mägi laulis oma “Ilus oled, isamaa” kordusesitluses laulupeolistega kaasa. Ühendkooride esituses kõlasid teistkordselt ka rahva poolt armastatud Peep Sarapiku “Ta lendab mesipuu poole”, mida juhatas Vaike Uibopuu, kes selle laulu üldlaulupidude kavasse omal ajal tõi. Samuti Ülo Vinteri “Laul põhjamaast”, mida juhatas Tiia-Ester Loitme ning René Eespere “Ärkamise aeg”, mida juhatas Ene Üleoja. Eriliseks kujunes laulupeo traditsiooniline lõpulaul, Ernesaksa “Mu isamaa on minu arm”, mida juhatas Gustav Ernesaksa õpilane ja lähedane kolleeg maestro Olev Oja, kes lisaks kõigele tegi seda laulutaadi enda dirigendikepiga.

Paljud jäid värava taha

Pisut enne kontserti anti märku, et piletite müük peatatakse ohutuse eesmärgil. See ajendas paljud inimesed sotsiaalmeedias otsima, kas keegi tahab enda piletit ära müüa. Pikad järjekorrad olid ka kõikide sissepääsuväravate juures. Seal müüdi pileteid umbes veerand neljani.

Paljud inimesed olid pettunud ning uurisid infot jaganud politseiniku käest, miks siiski müük lõpetatakse ja kuidas oleks võimalik peole saada. Sajad inimesed seisid pikalt järjekordades.

XXVII laulu- ja XX tantsupidu. Põhikontsert


Lauljad märkisid, et vahekäigud olid täiesti umbes ning liikuda oli raske. Mõned külastajad andsid oma käepaela sõpradele edasi, et ka nemad saaksid pidu nautida. Mere väravas oodati, et inimesed peolt välja tuleksid. Kui keegi väljus väravatest, registreeriti ta ära ja järgmine inimene sai peole minna.

XXVII laulupeo “Minu arm” kontserti sai suurte ekraanide vahendusel otsepildis jälgida mitmes paigas üle Eesti. Tallinnas kanti laulupidu üle Vabaduse väljakul.

Vaata ka laupäevase rongkäigu pilte:

Nii avakontserdil kui eilsel laulupeo suurkontserdil kõlasid vahetekstid ja teadustused näitlejate Priit Loogi ja Maiken Schmidti esituses.

Lõppenud XXVII laulu- ja XX tantsupidu “Minu arm” oli Eesti laulu ja tantsu juubeliaasta tippsündmus. Tänavu möödub 150 aastat esimesest laulupeost ja 85-aastane tantsupidu toimus 20. korda.