"Tunned end hästi?" küsis ajakirjanik Metsavaselt. "Ma pean järgmised 15 aastat veetma vanglas, kas ma tundun okei? Peaksid sellele ise vastama," ütleb Metsavas ajakirjanikule.

Kaitseväe peastaabis töötanud Metsavas räägib videos, kuidas temas elas mitmeid aastaid kaks inimest. Metsavas rääkis, et kuivõrd tema vanemad olid mõlemad venelased, ei teadnud ta Eestist mitte midagi, ehkki ta siin üles kasvas. „Ma ei teadnud isegi Eesti hümni sõnu,” räägib Metsavas dokumentaalis.

Metsavas tahtis olla osa ühiskonnast ja tegi enda jaoks suure sammu, asudes tööle Eesti kaitseväkke, mis aitas tal integreeruda ja ühiskonda sulanduda.

Eesti sõjaajaloolane Igor Kopõtin räägib dokumentaalis, kuidas Metsavase liitumine Eesti kaitseväega oli venelaste integreerumise sümboliks. „Metsavase karjäär näitas, mida võivad venelased saavutada, kui õpivad eesti keelt,” ütles ta. „Inimesed usaldasid teda.”

Üks intsident

Metsavas räägib, kust tema topeltelu alguse sai. „Oli üks intsident. Läksin Venemaale sugulastele külla. Läksime klubisse, kus veetsin aega ühe tüdrukuga. Järgmisel hommikul ärkasin üles ja ma pidin minema linna. Kui astusin majast välja, kaks tüüpi küsisid mult dokumendi ja süüdistasid mind selle tüdruku vägistamises,” rääkis Metsavas.

Kaks meest ulatasid Metsavasele dokumendi, mis oli tüdruku poolt allkirjastatud. Metsavas ütles, et ei ole midagi sellist teinud, ehkki talle näidati turvakaamerate salvestisi, kus nähtub, et ta tüdrukuga koos viibis. Metsavas pandi fakti ette, et tema vastu on kõik tõendid olemas, ent kui mees on valmis koostööks, siis tema vastu süüdistust ei esitata.

„Mu peas lõhkes pomm. Ma võin saada 10-15 aastat vangistust Venemaal. Nad võivad rikkuda mu elu,” rääkis Metsavas. „Nõustusin kõigega, mis nad tahtsid ja nad vabastasid mu.”

Metsavas tuli tagasi Eestisse ning aasta möödudes ei juhtunud midagi. Siis aga tuli tema juurde üks mees, kes korraldas ühe kohtumise venelastega. „Nad näitasid, et tahavad mind aidata,” ütles Metsavas. „Andsin neile natuke informatsiooni ja sain selle eest natuke raha. Küsisin siis, kas oleme lõpetanud. Nad ütlesid, et nad on huvitatud minu informatsioonist ja soovivad koostööd jätkata,” rääkis ta.

Metsavas räägib, kuidas temas elas aastaid kaks inimest. Tal oli kaunis naine, kellega sai lapse. „Hakkasin normaalse inimese elu elame. Olin igas mõttes õnnelik. Elu oli perfektne,” rääkis Metsavas.

Metsavas ütles siis FSB-le, et ta sooviks koostöö lõpetada. Venelased aga olid väga professionaalsed teda konksu otsas hoidma. Kui Metsavas edutati Kaitseväe peastaapi, muutus tema informatsioon üha väärtuslikumaks. Siis lähenes Vene luureteenistus Metsavase isale, Pjotr Volinile. Nad üritasid teha kõikvõimaliku, et Metsavasega kontakt säilitada. Metsavase isast sai nüüd infomuul Eesti ja Venemaa vahel.

Vahistamine jäi eredalt meelde

Metsavas kirjeldab dokumentaalis ka oma vahistamise päeva. Ta ütles, et udu oli tol päeval nii paks, et ta vaevu nägi oma käsi. Tol hommikul läks tema poeg esimest korda uude lasteaeda. „Kui olin lasteaiast 200 meetri kaugusele jõudnud, peeti mind kinni ja arreteeriti. Ja nii algas uus periood minu elus,” rääkis Metsavas.

Pere ees häbi

Metsavas räägib pisaraid tagasi hoides ka sellest, kuivõrd suure pettumuse ta oma tegemistega nüüd perele valmistanud on. Vahistamise hetkel oskas tema poeg rääkida vaid mõne sõna, ent 15 aasta pärast on temast sirgunud mees. "Pettumuse valmistamine on selle kohta pehmelt öeldud," mõtiskles Metsavas.

Intervjuu lõpus märkis Metsavas, et kapos uuriti talt sedagi, et mis ta teeks, kui puhkeks sõda Eesti ja Venemaa vahel. Metsavas kostis, et võitleks Eesti poolel. "Mõistan, et seda on praegu raske selgitada. Võin Venemaa heaks luurata, aga teisalt räägin patriootlikult Eesti suhtes. Ühte osa oma identideedist vihkan, teine aga olen."

Ta ei süüdista oma praeguses olukorras kedagi teist. "Kui ostad pudeli viskit ja sinust saab alkohoolik, siis pole see viski süü," tõi ta võrdluse.

Metsavas töötas GRU heaks üle kümne aasta

Kaitsepolitsei vahistas Metsavase ja tema isa Pjotr Volini mullu aasta 3. septembril. Neile esitatud kahtlustuse kohaselt edastasid mõlemad mehed Venemaa Föderatsiooni sõjaväeluurele GRU vähemalt viie aasta jooksul riigisaladusi ja rahvusvahelisi saladusi.

Uurimisega kogutud tõendid olid veenvad ka süüdistatavatele ja seetõttu päädis juhtum kokkuleppemenetlusega. Tänavu 11. veebruaril tunnistas Harju Maakohus nad süüdi riigireetmises ja asutusesisese teabe sealt välja edastamises ning mõistis Metsavasele karistuseks 15 aastat ja 6 kuud ning Volinile 6 aastat vangistust.

Metsavast kaitsnud vandeadvokaat Alla Jakobson nentis toona, et karistus on päris range, ent Metsavas ei kavatse seda edasi kaevata.

Kapo aastaraamatus kirjutatakse, et GRU alustas kaitseväelase Metsavase värbamisega 2007. aastal ning järgnevate aastate jooksul abistas ta Vene sõjaväeluuret, kogudes ja edastades välisriigile asutusesisest teavet, Eesti riigisaladusi ja vähesel määral ka salastatud välisteavet. Volin tegutses rohkem kui poole lühema aja jooksul sidepidaja ning kullerina.

Metsavas töötas enne vahistamist Kaitseväe Peastaabis. Kinnipidamise päeval pidi Metsavas tööle asuma Kaitseliidus, mille liige ta oli 2015. aastast saadik. President Kersti Kaljulaid allkirjastas märtsis käskkirja, millega võeti Eesti riigireetmises süüdi mõistetud Metsavaselt ära kõik talle antud ohvitseri auastmed.