„Kuidas me ei ole suutnud 30 aastaga ühiskonnas toime tulla nii inimlike probleemidega nagu nõrgemate abistamine? Kuni me seda ei tee, ei mõista me ka heaoluriigi sisu ja tähendust. Kõige kiiremini saab edasi liikuda pudelikaelu likvideerides ja see on kindlasti meie ühiskonna üks oluline pudelikael – kuidas me suhtume nõrgematesse ja neid aitame,“ tõi riigipea välja.

Strateegia koostamisest rääkides rõhutas president Kaljulaid erinevate stsenaariumide läbikäimise olulisust, mitte niivõrd ühe kindla lahenduse väljapakkumist. „Tuleviku prognoosimine on alati tänamatu ja seetõttu loodan, et strateegia saab olema pigem maatriks, mis näitab, et ühte kohta panustades on tulemus selline ning tehes teisi valikuid, on ka tulemus riigi ja ühiskonnana teine,“ sõnas president Kaljulaid, kelle hinnangul saavad sellised riigi pikad strateegiad olla eeskätt mõtlemist ergutavad, mitte dirigeerivad plaanid. „Kui edukas oleme ühiskonnana, sõltub eeskätt ikkagi sellest, millised oleme inimestena ja milliseid väärtuseid oluliseks peame,“ ütles riigipea.

Lisaks rõhutas Vabariigi President oma kõnes, et oluline on ära tunda need kohad, kus ühiskonnas toimub murrang. Ta tõi näiteks ID-kaardi, mida omal ajal välja mõeldes arutati intensiivselt selle üle, kas kaardile lisada ka kiip või jätta see pelgalt isikutunnistuseks. „Tänaseks on kiibi kasutus ületanud kordades ka kõige julgemad ennustused, aga seda ei olnud võimalik ette näha. Ometi tunnetati toona, et õigem on minna just seda teed,“ meenutas president Kaljulaid.

Riigi arengustrateegia „Eesti 2035“ koostamist veab riigikantselei koos rahandusministeeriumiga ning see valmib järgmisel aastal. Strateegia loomise eesmärk on kasvatada ja toetada meie riigi ning rahva heaolu nii, et Eesti oleks ka kahekümne aasta pärast parim paik elamiseks ja töötamiseks. Strateegia annab ühtse suuna erinevate valdkondade poliitikakujundajatele ja otsustajatele ning eurorahade kasutamisele.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid