Vooglaiu kirglik sõnavõtt portaalis Objektiiv sai tõuke Postimehes ilmunud teatri NO99 dramaturgi Eero Epneri arvamusloost “Kurjuse normaliseerumine”, milles autor kirjeldab EKRE-t kui kurjuse kehastust ning hoiatab inimesi selle laastava mõju eest.

Kuigi EKRE asesimees Martin Helme kinnitas ERRi kultuuritoimetusele, et partei võimule saades ükski teatriinimene kohe töökoha pärast kartma ei pea, lisas ta siiski, et kultuuri rahastamine on nii eelarveline kui poliitiline valik. “Kultuuri tuleb rahastada, aga siis see peab ka päriselt kultuur olema.”

Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda (SDE) kuuluv kultuuriminister Indrek Saar soovitas asju õigete nimedega nimetada. “See oleks tsensuur,“ kommenteeris ta EKRE soovi parteiliselt hindama hakata, mis on kultuur ja mis mitte. „Kui ajalehtedest, teatritest, kontserdimajadest, seltsidest ja ühingutest saavad riikliku propagandateenistuse tööriistad, ei ole Eesti enam vaba,“ leidis Saar.

SDE juhatus tõdes oma ühises arvamusavalduses, et EKRE ähvardus sisuliselt sulgeda kultuuriasutused, mis neile ideoloogiliselt ei meeldi, paljastab ihaluse autoritaarse riigikorra ning sellega paratamatult kaasneva tsensuuri järele. “Eesti on sellele teele kord juba eksinud, mis tõi kaasa vaikiva ajastu koos demokraatia ja sõnavabaduse piiramisega. Enam Eesti seda viga ei tee,“ lubasid erakonna juhatuse liikmed.

Vabaerakonna esimehe Artur Talviku hinnangul on tegemist nii absurdse teemaga, et ta ei sooviks üldse sõna võtta. “Oh jumal, NO-teater on ju võimuerakondadele päris korralikult varbale astunud. Sel juhul oleks keegi võinud selle juba ammu kinni panna,” märkis Talvik.

“Mind häirib see, et EKRE on võtnud üle kartellierakonnaliku mõttelaadi, et kui ma võimul olen, siis ma kujundan rahahoobadega oma sõprade ja vaenlaste ringi. See on väga mage stiil. Värske erakonnana, nagu nad ennast nimetavad, peaks vastupidi sellise mõttelaadi vastu võitlema,” ütles Talvik Delfile.

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) eestseisuse liige Marko Pomerants rõhutas, et Eesti kultuuriasutustele on antud iseseisvus otsustamaks pakutava sisu üle. “Demokraatlikus riigis ei pea seda ette kirjutama. Hindan Vooglaiu ja Helme tehtud avaldusi tähelepanu saamiseks ja seetõttu pole sellel mõtet pikemalt peatuda. Kui selles loogikas mõelda NO-teatri repertuaarile, siis oleks kultuuriminister Jänes pidanud enda lavastamise eest juba ammu selle teatri rahastamise ära lõpetama.”

Reformierakonna riigikogu fraktsiooni liikme Heidy Purga hinnangul on Vooglaiu avaldus kibe ja ohtlik ning lisaks kõigele ka põhiseaduse paragrahvi 45 vastane. “EKRE teeb meie ühiskonnas ainult seda, mis irriteerib, sest see tekitab diskussiooni ja diskussioon omakorda toob hääli. Nad ei lähtu kahjuks väärtustest, on vaid populism — ka antud juhtum on kahjuks sellest kantud. Ja jõhkrus, mida kroonib nende valimiseelne loosung. Sellisel erakonnal ei ole vastutustunnet Eesti ees, kes hävitab, eitab, piirab, sulgeb ja on lihtsalt jõhker. Meil kõigil oli seda samas hea teada, et EKRE võimuletuleku korral hakatakse kultuuriasutusi maailmavaateliste argumentide ajel sulgema,” leidis Purga.