Newsweeki teatel on Balti riik luureandmeid kogunud vähemalt alates eelmise aasta augustist ning on jälginud Trump Organizationi juhtivtegelasi, kes on reisinud Euroopas.

Kuigi midagi sobimatut ei ole avastatud, alustas see Balti riik Newsweeki teatel ka USA riigisekretäri Rex Tillersoni ja tema pikaaegse isikliku sõbra, naftafirma Rosneft juhi Igor Setšini suhete uurimist. Setšin oli Tillersoni peamine äripartner, kui Tillerson töötas naftafirma Exxon Mobil tegevjuhina, ning ta on Venemaal mõjuvõimas tegelane, kellel on föderaalse julgeolekuteenistuse (FSB) taust ja kes on töötanud presidendiadministratsiooni asejuhina, kellele alluvad julgeolekuteenistused, kirjutab Newsweek.

„Setšini võim tuleneb tema suhetest Putiniga,“ öeldakse USA välisministeeriumi 2008. aasta telegrammis, mis saadeti Moskva saatkonnast. „Presidendiadministratsiooni asejuhina, kes vastutab julgeolekuteenistuste eest, ei olnud kahtlustki Setšini võimus. Teda peeti laialdaselt Putini siseringi väga mõjukaks liikmeks, võib-olla isegi kõige mõjukamaks, vajaliku FSB taustaga, et edendada presidendi (ja tema enda) agendat.“

„See mõju ja roll, mida Setšin võib mängida Venemaale suurema võimu saamisel naftamüügi kaudu, kui Trumpi administratsioon sanktsioonid kaotab, on see, mis muutis ta Balti riigi Tillersoni kohta käiva luureuuringu peamiseks sihtmärgiks. Samas Ameerikas nime Setšin isegi ei mainitud Tillersoni ametisse kinnitamise kuulamistel senati ees,“ kirjutab Newsweek.

Riigikogu väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni hinnangul kõlab Newsweek'i uudis kui teadlikult levitatud desinformatsioon. "Eesmärgiks võib olla umbusalduse tekitamine USA ja Balti riikide luureüldsuse vahel, mille kaugemaks eesmärgiks võib olla väga olulise liitlassuhte murendamiskatse. Kinnitan, et kes iganes seda ka ei plaani, see läbi ei lähe. Eesti ei teosta mingil viisil luuretegevust oma liitlaste suunal."