Meeleavaldusele tulnud "lendoravad" juhtisid tähelepanu, et käes on 21. sajand, mis võimaldab inimestel elada jätkusuutlikult ja keskkonnaga harmoonias. "Nende võimaluste kasutamata jätmine ei ole mitte ainult kurb ja piinlik, vaid lausa kuritegelik," selgitas üks meeleavalduse osaline, lisades, et on viimane aeg tuua ka metsanduspoliitikasse innovatiivseid samme.

"Ma olen sotsioloog ja ma olen tulnud siia selleks, et kaitsta Eesti metsi," ütles Juhan Kivirähk, kelle sõnul tuleks Eesti Vabariigis olulisi otsuseid vastu võtta eri osapooli ja kogu kompetentsi kasutades. "Mitte ei valitaks välja neid eksperte, kes konkreetsetele poliitikutele meeldivad ja teisi ignoreeritakse. Meie poliitärimeeste ahnus on lihtsalt läinud üle piiri," sõnas Kivirähk.

Inimtegevusega kaasnev on Eesti metsi mõjutanud oluliselt rohkem kui kliima ning see on süvenev tendents, märkis keskkonnaministeeriumi juurde tulnud ökoloog, Tallinna ülikooli ökoloogia instituudi vanemteadur ja Gaia akadeemia õppejõud Mihkel Kangur. "Me peaksime vaatama metsa tervikliku ökosüsteemina. Metsas juhtub ka ilma inimeseta õnnetusi, näiteks suured metsatulekahjud, põuad, haiguspuhangud, mis sarnanevad väga hästi sellele, kui inimene võtab metsa maha. Aga need juhtuvad lokaalselt, väiksemas mahus me peaksime kopeerima selliseid asju. Siis saame täidetud nii majandustingimused kui ka ökoloogilised kui ka heaolutingimused," selgitas Kangur.

"Me nõuame keskkonnaühenduste, teadlaste ja rahva kaasamist metsanduspoliitikasse, sest me ei saa enam aru, kes neid otsuseid langetab," sõnas meeleavalduse eestvedaja Linda-Mari Väli.

Keskkonnaminister Marko Pomerants tuletas protestijatele meelde, et ühtegi metsanduseadust ega metsa arengukava ei tehta karjudes. "Kui inimesed karjuvad, siis neil päris argumendid puuduvad," sarjas minister. Vaata pikemat arutelu:

Riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra sõnas, et inimestega, kellel on arusaam, et iga puu, mis on metsas maha kukkunud ja seal kõduneb ning mädaneb on kaotsi läinud raha, on raske ühe laua taga istuda. "Nii kaua, kui on selline arusaam, ongi raske nende inimestega ühe laua taga istuda ja neile seletada, et tegelikkuses - nagu minu hea sõber Aleksei Turovski ütleb - on see Eesti rikkus, kui see puu on pikali ja kõduneb," lausu Vakra.

Loe meelavalduse kohta ka SIIT. Metsanduspoliitika pikematest eri seisukohtadest loe SIIT.