Et jahiteemadega tuttavamaks saada, rändame septembrikuusse. On aktiivne linnurände ning -jahiaeg, septembri algus. Varahommikune püssipaugutamine segab juba mitmendat päeva järjest Saaremaal Leisi alevikus elava Maire Forseli öörahu. "Kui see jahiturism siin hakkabki toimuma, siis kolin mina siit igal juhul ära," teatas naine, kes on maale just rahu ja vaikuse pärast elama tulnud. Aktiivne linnujaht käib Papilaiu-nimelisel looduskaitsealal, millest mõnisada meetrit eemal asuvad elumajad. Olgu märgitud, et Papilaid on täielikult looduskaitse all.

Lisaks kodu ümbruses olevale looduskaitsealale hoiab Maire silma peal ka ühe jahituristi Facebooki kontol ning mure ilmestamiseks jagab pilti, kus üks Lõuna-Euroopast saabunud jahiturist, itaallane koos kaaslasega poseerib paarikümne ritta asetatud surnud linnuga. Surnud haned ja pardid on hoolikalt reas.

Linnujaht

"Lindude ränne on minu jaoks üks ilusamaid aegu aastas, kui nad siia abajasse kogunevad ja parvedes siit üle lendavad. Masendav oli öösel nende hirmunud kisa kuulata, kui nad paanikas põgenesid," kirjeldab Maire, ja lisab, et itaallased lasid parte ka veest - see on aga seadusega keelatud. "Ise oma silmaga nägin, aga kahjuks ei teadnud tol hetkel, et see on keelatud. Nad rikkusid seadust, aga ma ei märganud seda ära fikseerida," jääb Maire nõutuks.

Kuigi linnujaht on lubatud ning partide laskmise üks parimaid aegu on varahommik, leiavad eelkõige meelevaldse linnujahi vastu protsestivad nõutud kohalikud just öörahu rikkumisest õlekõrre, et oma mure vallas taas kuuldavaks teha. Maire tähelepanekule reageerivad tuliselt nii linnusõbrad kui ka kohalikud elanikud.

Inimesed uurivad, miks linde niivõrd palju tapma peab - kas söögiks? "Jahi motiiviks on ainult tapmine, need ju jahituristid! Korraldajatele kõik kenasti kinni makstud, võivad tappa nii palju, kui hing ihaldab! Elajad! Kellel raha, sellel ka seadused (seadusetus!)," ei suutnud üks arutlejatest pahameelt tagasi hoida.

Samas on jahiturism üks tuluallikatest, mis osadele kohalikele leiva lauale toob. "Ilmselt kohalikke eriti see pardijaht ei köida. Eks järgmisel sügisel oleme siis jälle sama probleemi ees, sest rahateenimine tundub olevat kohalike kodurahust ja partide hingekestest tähtsam," märkis üks kohalikest.

Eraldi mure on nende lindude pärast, kes saavad jahi käigus vigastada ning jäävad metsa alla valudes piinlema ja surema. 3. septembril seenel käinud Leho nägi laskmiskoha lähedal kolme surnud parti. "Jahimehed mõelge, kas ikka oskate tulirelva käsitleda - piinate linde." Seeneline jagas ka pilti, mis talle metsast vastu vaatas.

Surnud part

Saaremaa väikeettevõtja Maire Forseli arvates tuleks selline linnujahiturism täiesti ära keelata, kuna praegune tegevus on jätnud väga ebaeetilise mulje. "Minu arvates pole Eestil sellist asja vaja. Terve metsaalune oli lindude laipu täis. Mida me oma lastele ütleme, kui seenel käies sellist vaatepilti näeme? Et pole hullu, itaallased veidi lõbutsesid ja külamehed teenivad raha nende laipade pealt? Ja miks peavad kohalikud elanikud mitu nädalat järjest kannatama, et mõni mees tahab veidi raha teenida? Ma olen selle peale nii palju mõelnud ja jõudnud järeldusele, et kui muuga raha teenida ei oska, siis pole vaja ettevõtja olla," kommenteeris ettevõtja.

Ettevõtlus aga kihab: lisaks sellele, et Lõuna-Euroopa jahituristidele on üheks meelispaigaks Saaremaa, kutsutakse soomlasi Matsalu looduskaitsealale hane- ja pardijahile. Selleks on eraldi loodud veebileht, mis pakub eri jahivõimalusi. Pardi- ja hanejahi reklaamis märgitakse, et Saaremaal ja Hiiumaal on tänavune kesine nisu-, kaera- ja odrasaak mõjutanud sealset lindude arvukust. Niisiis on hea küttimiskohana välja pakutud Läänemaal Matsalu looduskaitseala lähedal olev ala. Jaht toimub sooväljadel, võimalus on kasutada lindude varitsuspaikasid, et võimalikult vähe tähelepanu äratada. Jahigrupi suurus on 12 inimest ning tasu 102 eurot. Videost nähtav kipub meenutama arvutimängu, kus suure hasardiga üksteise võidu linde lastakse. Paraku on tegemist täiskasvanud inimeste päris hobiga, omaette turismiliigiga, kus reaalselt vähemalt sajad elusolendid surma saavad.

Põhiprobleem on aga selles, et Euroopa Liidu liikmesriigis ja linnudirektiivi järgima pidavas Eestis puuduvad igasugused jahilindude laskelimiidid. "Mis teeb meie rannad lõunamaa mõrtsukatele paradiisipaigaks, kus kohalike maaomanike loal võib raha eest nii palju tappa kui vaid jaksu ja tahtmist jätkub!" märkis ornitoloog Mati Kose sotsiaalmeedias. "Kui kaks meest on ühe hommikuga lasknud ligi 80 parti, siis mõelge kui palju jõutakse kõikide "kallite külaliste" poolt 20.08 - 30.11 kestva jahiperioodi jooksul lõbu pärast tappa!"

Jahieeskirja järgi kehtib partlastele, laugule, kajakatele ja tikutajale jahihooaeg 20.augustist 31.oktoobrini. Hanelisi võib küttida alates 20. septembrist kuni 30.novembrini, kirjutab Maaleht.

Linnujaht