„Täna Ülemiste keskuse parklas autosse istudes märkasime abikaasaga, et meie ees seisvas autos istub üksi väike laps, turvatoolis kinni, näost punane ja nutab emmet taga,“ kirjutas tähelepanelik kodanik laupäeval sotsiaalmeedias.

Naine koos abikaasaga katsus uksi, püüdis autos istunud tüdrukule lehvitada, et teda rahustada, ja helistas politseisse. Oodata tuli veel 20 minutit, enne kui tüdruku ema poest välja tuli. Kui kaua laps enne seda ema järele nuttis, pole teada.

„Aru ei saa, milline ema jätab palava ilmaga lapse suure keskuse parklasse luku taha,“ imestas naine, viidates, et väljas oli 23 kraadi sooja ja päike paistis. Ta lisas, et kuigi poest naasnud ema hakkas veel rääkima, et väljas nii soe polegi, siis tema mees tahtis varem juba klaasi puruks lüüa, et last kätte saada.

Juhtunust Delfile rääkinud lugeja lisas, et õnneks ei olnud õues kõrvetav kuumus, kuid soe ilm oli siiski. „Ikka ei jõua inimestele kohale see auto kuumaks minemise jutt,“ imestas ta, ning lisas, et ka kõige julgemal lapsel võib autos üksi olles hirm hakata. Ta viitas veel, et lapse üksi autosse jätnud ema sõidukil puudus ka kindlustus ja kehtiv ülevaatus.

Kuumas autos olemine muutub 15 minutiga eluohtlikuks

Põhja prefektuuri pressiesindaja Seiko Kuik kinnitas Delfile, et laupäeval kella 14 ajal teatas tähelepanelik inimene häirekeskusele, et Tallinnas Ülemiste parklas seisnud maasturis on omapäi nuttev väikelaps. Politsei korrapidaja helistas autoomanikule, kes tuli seejärel sõiduki ja lapse juurde. Politseinikud vestlevad emaga ning selgitavad välja, miks vastutustundetult käituti.

Ida-Harju noorsoopolitseiniku Margarita Ingeli sõnul ei tohi imikuid ja väikelapsi mingil juhul pargitud sõidukisse järelevalveta jätta. „Piisab 15 minutist, et kuumas autosalongis viibimine muutuks imikule või väikelapsele eluohtlikuks, tekitades pöördumatuid aju- ja kopsukahjustusi.“

Korrakaitsja märkis, et väikelapsi ei tohi autosse omapead jätta ka siis, kui päike parajasti ei paista, kui auto on pargitud varju või kui plaanitud käik on lühike. „Ka kõige lühema poeskäigu ajal võib ette tulla ootamatusi, mis pikendavad algselt plaanitud eemalviibimist ning alati jääb võimalus, et pilve taga peitunud päike võib uuesti välja tulla.“

Ingel ütles, et olenemata aastaajast peab meeles pidama lapse ohutust. „Imikuid ja väikelapsi lihtsalt ei tohi järelevalveta jätta. Nad ei suuda enda eest hoolitseda, iseseisvalt abi kutsuda ega mistahes olukorras õigeid otsuseid vastu võtta. Vanem või lapse eest vastutav inimene peab ööpäevaringselt lapsel silma peal hoidma, tagama tema ohutuse ja heaolu.“

Ingel tuletas meelde, et märgates sõidukis päikeselisel päeval järelevalveta last, tuleb sellest viivitamatult teatada häirekeskusele numbril 112. „Kui laps on kuumas autos teadvust kaotamas või juba kaotanud, auto uksed on lukus ja omanikku ei paista, võib elu päästmiseks ka auto küljeakna lõhkuda,“ rääkis noorsoopolitseinik, kuidas sellises olukorras toimida. „Soovin tänada tähelepanelikku ja õigesti käitunud teatajat, kes aitas hullema ära hoida. Aitäh!“