Khani sõnul ei ole Corbyn, kes on tema sõnul küll “põhimõtetega leiborist”, võimeline erakonda juhtima, mistõttu on ka “ülimalt ebatõenäoline”, et ta suudab viia Töölispartei uuesti valitsusse.

“Jeremy on juba tõestanud, et ta ei suuda kokku panna efektiivset meeskonda ega suuda võita Briti rahva usaldust ega austust,” kirjutas Khan Observeri veergudel. “Jeremy toetusreiting on kehvem kui ühelgi teisel opositsiooniliidril enne teda, mistõttu Töölispartei kannatab rängalt. Ta on kaotanud ka 80% leiboristidest parlamendisaadikute toetuse – ja ma kardan, et me lihtsalt ei saa nii enam jätkata.”

Sadiq Khan

Kõige hävitavam oli Khani hinnang aga Corbyni tegevusele euroreferendumi ajal, mille ajal ta näitas üles leiget toetust Euroopa Liitu jäämisele ja Londoni meeri hinnangul seetõttu ka vastutab riigi liidust väljaastumise eest. “Jeremy põrus sellel väljakutsel täielikult,” lajatas Khan.

Tänavu mais valiti leiboristist Khan Suurbritannia pealinna meeriks ülekaaluka häälteenamusega. Ta edestas oma konservatiivist rivaali rekordilise 300 000 häälega, millega sai temast edukaim Töölispartei poliitik sel kümnendil.

Ühtlasi sai Khanist esimene moslemist Euroopa suurlinna meer.

Jeremy „Baltikumi lubamine NATO-sse oli vale“ Corbyn

Analüütikute sõnul ei ole kahtlustki, et Corbyni juhtimisel ei saadaks leiboriste lähenevatel valimistel esimehe vastuoluliste vaadete tõttu edu. Nimelt on Corbyni näol tegemist vasakradikaaliga, kes on oma karjääri jooksul muuseas öelnud, et Venemaaga oleks tulnud kokku leppida ja Baltikum NATO alliansist välja jätta.

Jeremy Corbyn

Juba 80ndatel parlamenti valitud Corbyni vaated ei ole iial olnud saladus, ta on kogu aeg kuulunud leiboristide kõige vasakradikaalsemasse tiiba. Muu hulgas on ta igasuguse sõja vastane, nõuab suuremaid makse ja ametiühingute õiguste tugevdamist, on olnud vastu erastamistele ning nõuab tähtsate majandusharude nagu raudtee taasriigistamist.

Corbyni soovib sõjavastasena riigi NATOst välja viia, lõpetada 2% SKT-st kaitsele kulutamine ning teha Suurbritannia tuumarelva vabaks maaks.

Just seetõttu ei tekitanud suurt imestust ka see, kui sel nädalal Birminghamis toimunud leiboristliku partei liidridebatil keeldus Corbyn lubamast, et peaks valitsusjuhina kinni kollektiivkaitse põhimõttest, kui Venemaa mõnda NATO liiget ründaks, rõhutades, et soovib maailma, kus sõjaks pole tarvidust.

„Mõistagi tuleb üritada [sõda] üldse vältida – tuleb arendada Venemaaga head dialoogi, paluda neil riigipiiridest lugu pidada ja toetada neid selles,“ ütles Corbyn.

Jeremy Corbyn

Corbyn on aga sellegipoolest jätkuvalt populaarseim kandidaat Töölispartei tavaliikmete seas ja eeldatavasti võidab ka septembrikuistel erakonna esimehe valimistel. Tema vastaskandidaadiks on parlamendisaadik Owen Smith.