"Päästeamet võib kinnitada, et Sergei Menkov vaidlustas Tallinna Halduskohtus oma teenistusest vabastamise. Hetkel on kaebus Tallinna Halduskohtu menetluses," ütles ameti pressiesindaja Annika Koppel Delfile.

"Päästeamet jääb oma seisukoha juurde Sergei Menkovi teenistusest vabastamise õigsuses. Lõpliku otsuse selles küsimuses teeb Tallinna halduskohus," lisas Koppel.

Tänavu 25. veebruaril tuli avalikuks, et samal ajal, kui kaitseväelased, kaitseliitlased ja Eesti liitlaste sõdurid vabariigi aastapäeva paraadil marssisid, filmis Põhja päästekeskuse Ida-Harju päästepiirkonna rühmapealik Sergei Menkov päästeameti autost mööduvat paraadi ja kommenteeris nähtut mõnituste ja alanduste saatel.

Menkov postitas venekeelse video Facebooki ja see osutus väga populaarseks. Roppustest ja alandustest tulvil videot jagati üle 1700 korra ning vaatajaloenduri järgi nägi videot ligikaudu 50 000 inimest.

Olgugi, et video võis olla mõeldud naljana, sisaldas see lisaks Eesti kaitsevõime alandamisele ka rassistlikke märkusi USA sõdurite aadressil ja Balti kaitsekolledži lipu nimetamist homoseksuaalide lipuks.

Kuperjanovi pataljoni võitlejaid nimetas Menkov ilmselt nende lipu järgi piraatideks. "SS-laste lapselapsed," ütles Menkov lahkuvaid Kuperjanovi pataljoni võitlejaid vaadates. Britte vaadates oli ta segaduses, kes need on, ja arvas, et ilmselt on need prantslased.

Video on filmitud päästeameti autost, mis tähendab, et Menkov tegi seda töö ajal.

Päästeameti peadirektori Kuno Tammearu teatas peale skandaali puhkemist, et pea 30-aastase tööstaaži omava Menkoviga lõpetatakse teenistussuhe ja kogu meeskonna kohta alustatakse distsiplinaarmenetlust.

„Päästeamet ei tolereeri Eesti Vabariiki, kaitseväge, meie liitlasi ja üldse inimesi halvustavaid seisukohti. Selline käitumine ei ole sobiv ühelegi päästeameti töötajale,” ütles Tammearu tänavu jaanuaris ja palus vabandust kõigilt koostööpartneritelt, ametitelt, institutsioonidelt ja isikutelt, keda Menkovi sõnad solvasid.

Menkovi hinnangul vabaneb päästeamet temast meelsasti. „Ma arvan, et päästeamet vabaneb minust suure rõõmuga. Mis seal ikka, teenistus on läbi,” nentis Menkov peale vallandamist oma Facebooki kontol. Ta märkis, et päästeametis on niikuinii ees suured muudatused ja ta ei kavatse kümne euro eest päevas koduses valves istuda.