„Lubage teile meenutada, et suure Euroopat laastanud sõja eel ei leidnud maailma riigid ühist keelt ja meelt oma tuleviku asjus. Leidsid aga teineteist Stalin ja Hitler,“ rääkis Nestor. „Kaks inimvaenulike režiimide juhti jagasid ära osa Euroopast. Seejuures kaotasid kolm Balti riiki oma iseseisvuse.“
Nestor märkis, et diktaatori võim rajaneb hirmul ja vaenlase kujul ning oma võimu maksma panemiseks võttis NSV Liidu rahvakomissaride nõukogude ja kompartei vastu dokumendi sotsiaalselt võõra elemendi väljasaatmisest.

„Seejuures oldi Moskvas veendunud, et Eestis on sotsiaalselt võõra elemendi suurus 11 102 inimest. Nendest pea 4000 alaealist, üle 100 alla aastase väikelapse ja ka voodihaigeid vanureid,“ ütles Nestor. „Kas saab olla midagi veel ebaõiglasemat, kui süütute inimeste karistamine? Kas saab olla midagi veel julmemat, kui kaitsetute laste ja vanurite vaenlaseks lugemine? Langetame teie ees pea, kallid kaasmaalased ja jääme alati mäletama.“

Ööl vastu 14. juunit 1941. aastal toimus Eestis massiküüditamine, mille käigus viis Nõukogude okupatsioonivõim Siberisse hinnanguliselt 10 000 inimest. Nälja ja kurnatuse tagajärjel hukkus või tapeti umbes 6000 last, naist ja meest.