Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul oli Aosaar telgikampaania käigus erakonnaga liitunud passiivne liige, keda erakonna üritustel pole kordagi nähtud. Erakond on passiivseid liikmeid nende nõusolekul välja arvanud, kuid antud juhul pole see olnud võimalik, sest temaga pole kontakti saadud.

„See uudis oli šokeeriv. Mitmesajast inimesest koosnev erakond ei saa ega ole võimeline iga oma liikme käitumist pidevalt jälgima, seetõttu avaldame siirast tänu ajakirjanikule, kes andis meile infot nüüdseks juba endise liikme kuritegude kohta. Selliste inimeste jaoks peab tee poliitikasse ja ka erakonda kuulumine olema suletud sõltumata kuriteo toimepanemise ajast,“ ütles Herkel.

Ta lisas, et erakond asub kontrollima infot veel mõne liikme kohta, kes on mõistetud süüdi vähem raskete kuritegude eest liikmeks olemise ajal. "Me kindlasti kontrollime täiendavalt neid juhtumeid, kui kriminaalkaristus on määratud liikmeks olemise ajal ja juhatus otsustab väljaarvamise üle,“ lisas ta.

„Üldiselt püüab Vabaerakond hoida oma liikmetega pidevalt sidet ja arendada kaasamist. Meil on liikmeid, kel on olnud karistus 10-15 aastat tagasi. See on probleem, kuid Vabaerakond peab oluliseks iga inimese õigust meelt parandada ja oma eluga positiivselt edasi minna. Seega tuleb iga juhtumit eraldi käsitleda. Eestis on vähe inimesi ja igaühel, kes libastus, peab olema õigus end parandada ning mitte olla nooruses tehtud vigade pärast elu lõpuni tembeldatud.

Tänane Eesti Päevaleht kirjutab, et 700 liikmega Vabaerakonnas on praegu 30 inimest, kes on saanud kriminaalkaristuse. Teiste seas on ka pärast Vabaerakonda astumist seksuaalkuriteo toime pannud ja viieks aastaks vangi mõistetud mees.

Erakonna esimehe Andres Herkeli sõnul ei kontrollitud erakonna loomiseks värvatud inimeste karistustausta.