„Ränne on üks tänase päeva olulisematest teemadest nii regionaalselt kui globaalselt - oleme silmitsi Euroopa ühe suurima kriisiga, mis vajab meie täit tähelepanu ja koordineeritud tegutsemist," ütles Kaljurand. Välisministri sõnul on Euroopa Liit võtnud vastu olulisi poliitilisi otsuseid kriisi lahendamiseks ning need tuleb võimalikult kiiresti ellu viia.

„Täna on Euroopa Liidu prioriteetideks kontrolli taastamine välispiiri üle, ebaseadusliku rände peatamine, majandusmigrantide tagasisaatmine ning inimkaubandusega tegeleva kuritegeliku võrgustiku hävitamine,“ – ütles välisminister ELi väljakutsetest rääkides. „Just nii saame anda turvatunde oma kodanikele ja naasta Schengeni normaalse toimimise juurde,“ – lisas ta.

Kaljuranna sõnul osaleb Eesti aktiivselt oma võimaluste piires lahenduste pakkumisel ja kriisi leevendamises. Eesti nagu teised Põhja- ja Baltimaad, annab humanitaar- ja arenguabi, osaleb Frontexi töös ja missioonidel. Välisminister rõhutas, et oluline on tegeleda kriisi algpõhjustega päritoluriikides: „Eesti on üks neid riike Euroopas, kes ei ole viimastel aastatel vähendanud oma humanitaar- ja arenguabi. Panustame rahvusvaheliste organisatsioonide, eelkõige ÜRO kaudu ning jätkame kahepoolsete projektidega Lähis-Ida regioonis.“

„Täna on meil võimalus ja kohustus aidata neid, kes on põgenenud sõja ja konfliktide tõttu oma kodumaalt, et jääda ellu ning anda endale ja oma peredele võimalus inimväärseks eluks,“ – ütles välisminister. Kaljurand viitas sellele, et 70 aastat tagasi, kui Eestist lahkus 8% elanikkonnast, aitasid eestlasi Rootsi, USA, Kanada, Austraalia ja mitmed teised riigid.

Kahepäevane Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse poolt Eesti ametiasutustega koostöös korraldatud konverents „Sisserände uued suundumused ning lõimimise väljakutsed Põhja- ja Baltimaades“ keskendub sisserände uute trendide ja integratsiooniga seotud väljakutsetele. Avasõnavõttude paneelist võtsid Marina Kaljuranna kõrval osa Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse juht Christer Haglund ja Norra suursaadik Eestis Dagfinn Sørli.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid