Estellel on diagnoositud haruldane geeniviga nimega oligodontia, mille puhul puuduvad inimesel enam kui kuue jäävhamba alged, Estelle puhul kaheteistkümne. Esteetilisuse aspekti kõrval on tütarlapse hambumuse probleem pigem funktsionaalne, sest olemasolevatel hammastel lasub
ülekoormus.

Estelle ema sõnul põhjustab valest hambumusest tingitud koormus tütrele ka lõualuu valulikkust. “Kuna Estelle ei saa valehambumuse tõttu kasutada toidu peenestamiseks purihambaid, millel on toidu mälumisel tegelikult kõige suurem tähtsus, tuleb tal seda teha teiste hammastega.
See aga annab lõualuule vale koormuse ning ta on sunnitud valulikkuse tõttu tihtipeale söömise katkestama,” selgitab ta.

Tütarlaps on alates 2010. aastast saanud ortodontilist ravi, mis on küll vähendanud lõualuu valulikkust, kuid kogu probleemi lahendamiseks tuleb tal kaheksa piimahammast asendada implantaatidega. Sealjuures tuleb eelnevalt luu kasvatamise meetodil lahendada kaasasündinud luudefekt lõualuul, et implantaatide paigaldamine võimalik oleks.

Estelle raviarstid Alon Rass ja Kristiina Viltsin toonitavad, et kui sellise haigusega laps ei saa vajalikku ravi, jääb tema näo alumine kolmandik normaalselt väljaarenemata, mis süvendab funktsionaalset probleemi.

“Kui enne implantatsioonivõimaluste teket lahendati sarnast olukorda eemaldavate hambaproteeside või sildproteeside abil, siis tänapäevased lahendused lähtuvad kvaliteedist ja saadud tulemuse pikaagsest säilimisest,” räägib doktor Viltsin. Parima ja pikaajalisema (hea hügieeni puhul isegi eluaegse) tulemuse haiguse ravis annaks just hambaimplantaatide paigaldamine, sest need suudavad asendada hambajuuri nii, et kaob lõualuu vale koormus ega kahjustu kõrvalolevad hambad. Implantaadid on aga väga kallid - kogu ravi läheks maksma ligi 13 000 eurot.

Kahjuks ei kuulu implantaatide paigaldamine haigekassa tervishoiuteenuste nimekirja, ühele keskmisele perekonnale käib seesuguse summa väljakäimine aga selgelt üle jõu. Seetõttu tulevad perele appi Lastefond ja kohalik omavalitsus, kellest esimene toetab Estelle ravi 9600
euroga ning teine 2000 euroga. 10 protsenti summast ehk 1300 eurot panustab perekond ise.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid