Rootsi vaatleja kolonelleitnant Thomas Mölleri sõnul ei ole ta vaatlejana kuue aasta jooksul näinud ühtegi õppust, kus tal poleks pärast kolme briifingut ühtki küsimust, teatas kaitseväe peastaap.

OSCE sõjalised vaatlejad viibivad Eesti kaitseväe õppusel esimest korda, sest varem pole Eestis nii suuri õppusi olnud, mis eeldaks Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsiooni vaatlejate kohalolu. OSCE reeglistiku järgi tuleb rohkem kui 13 000 osalejaga õppuste korral saata kutsed kõikide ühenduse liikmesriikide vaatlejatele.

Siili õppusel osalevad vaatlejad Ameerika Ühendriikidest, Austriast, Gruusiast, Hollandist, Itaaliast, Norrast, Poolast, Portugalist, Rootsist, Rumeeniast, Saksamaalt, Soomest, Šveitsist, Tšehhist, Ungarist, Valgevenest ja Venemaalt.

Õppuste läbipaistvust ning kaitseiseloomu kiitis ka Venemaa esindaja ja Venemaa Föderatsiooni kaitseatašee Eestis, polkovnik Sergei Tšerbakov: "Õppused on läbipaistvad ning vastavuses Viini konventsiooniga."

Vaatlejad külastavad nädalavahetusel õppust mitmes paigas. Eriti huvitatud on vaatlejad sellest, kui efektiivne on Eesti ja liitlaste üksuste vaheline koostöö. Soome kaitseatašee Eestis, kaptenleitnant Jussi Voutilainen ütles, et Eesti kaitsevõime tagavad kaks sammast, mis on Eesti enda kaitsetahe ning koostöö NATOga. Suurimaks õnnestumiseks Siilil peab ta kiirelt ja efektiivselt toimunud formeerimist.

"Kuna meil on Soomes sarnane mobilisatsioonisüsteem, siis on väga huvitav vaadata sarnasusi ning seda, kuidas saavutate sama häid tulemusi kui Soomes," ütles kaptenleitnant Voutilainen.

OSCE vaatlejad lahkuvad Eestist esmaspäeval.