Mereäärsed talgud on Teeme Ära kodulehel leitavad märksõna #merionmeie järgi. Alljärgnevalt annab Eesti Meremuuseumi haridustöö kuraator ja Teeme Ära vabatahtlik Helene Urva talgulistele mõned nõuanded, millega mereäärseid talguid korraldades ning neil osaledes arvestada tuleks.

Arvesta mereääres elavate loomade ja lindudega!

Paljud linnud on mai alguseks juba omale pesapaiga valinud ning varasemad on alustanud ka pesa tegemist. Pea meeles, et alates 15. aprillist kehtib Eestis kaks kuud raierahu ning samuti ei ole lubatud pilliroo lõikamine kevadisel pesitsushooajal. Küll aga võib korjata ära mere poolt kaldale uhutud pilliroogu.

Rannalinnud võivad pesitseda ka otse rannakividel või taimestikus, seega liigu maastikul ettevaatlikult! Eriti ettevaatlik ole liivikutel ja rannalähistes samblikukattega männikutes, mis on tallamise suhtes väga õrnad.

Looduslikud objektid rannal ei ole prügi, jäta need rannale! Ajupuit, teokarbid, vetikad jmt. kuuluvad rannakoosluste elupaikade hulka. Kui tegemist pole linna suplusalaga, pole mingit põhjust neid kokku korjata. Liigu maastikul taktitundeliselt – ära tee liigset lärmi ega häiri loomi.

Ära toida loomi ja linde – nad leiavad ise loodusest süüa.

Mis on rannas lubatud ja mis ei ole?

Enne talgute toimumist tutvu piirkonna looduskaitse eeskirjadega. Võid küsida nõuandeid ja abi kohaliku omavalitsuse keskkonnaspetsialistilt, sest talgupiirkonnas võib asuda kaitsealuseid liike või kooslusi.

Kasuta liikumiseks ja eriti prügi transpordiks tähistatud matka- ja teeradu, et maastikku asjata mitte kulutada.

Rusikareegel looduses liikumisel on: jäta loodus endast maha samasugusena või puhtamana kui ta oli enne sinu tulekut.

Kuidas valida kogunemispunkti?

Tee kogunemispunkt kergesti ligipääsetavasse kohta nii talguliste, prügiveomasinate kui ka päästeameti jaoks.

Kui talgulised tulevad kohale autodega, siis vali kogunemispunktiks koht, mis ei ole väga tundlikul pinnasel. Vältida tuleks liivikuid või õrna samblikuvaibaga kaetud rannamännikuid. Ühtlasi tee kindlaks, millised on parkimistingimused valitud talgute piirkonnas ja jaga neid enne üritust ka talgulistega.

Lõket tee ainult selleks ettenähtud ja -valmistatud alusel. Kui päästeamet on lõkketegemise tuleohu tõttu keelanud, siis ei tohi looduses üldse lõket teha.

Mõtle hoolega läbi tualeti-küsimus. Väga suure osavõtjate arvuga talgul peaks kindlasti olema korraldatud tualeti kasutus.

Väga oluline on, et talgulised ei tekitaks enda kohalviibimisega prügi. Korista lahkudes kogunemispunkt korralikult ära.

Mis saab kokku korjatud prügist?

Sõlmi enne talgute toimumist kohaliku omavalitsuse või mõne prügivedajaga konkreetsed kokkulepped prügi teisaldamise osas. Tehke eelnevad kokkulepped ka selles osas, mida oleks võimalik eraldi koguda. Näiteks on laialt levinud prügi klaas ja autorehvid, mille kogumist ka eraldi tehakse.

Planeeri hoolikalt rannast prügi ära toomine. Ilma eriloata on auto, traktori või ATV-ga randa sõitmine reeglina keelatud. Küsi nõu kohalikult keskkonnaspetsialistilt!

Kuidas tagada talguliste turvalisus?

Kui leiad kahtlase välimusega metalleseme, siis ära puutu seda, vaid kutsu talgujuht ja otsustage üheskoos, mida teha. Parem karta kui kahetseda. Leitud objektile annab hinnangu vaid päästeamet.

Teravaid ja suuri esemeid – näiteks metallitükke või klaasi – tohivad katsuda ainult täiskasvanud. Kogu klaas ja teravad metallesemed kastidesse, sest kilekotid võivad katki minna ja inimesi läbi koti vigastada.

Mereäärsetele talgutele tuleks selga panna veekindlad jalanõud ja tuule- ning vihmakindlad üleriided. Nii tuulekülma kui ka päiksepiste vältimiseks pange pähe müts ja määrige nägu kokku päiksekreemiga. Kanna talgutel alati töökindaid - nii väldid võimalust väiksemate lõikehaavade ja villide tekkeks.

Vaata, et igas kogunemispunktis oleks olemas esmaabipakk ja antibakteriaalseid niisutatud salvrätikuid lihtsamate vigastuste puhastamiseks. Talgutele registreerudes tasub astmaatikutele ja allergikutele meelde tuletada, et vabas looduses võib esineda erinevaid allergeene nagu näiteks õietolm või mesilase nõelamine.

Ole ettevaatlik libedatel pindadel ja järskudel nõlvadel, eriti lastega! Talgupäeva alguses tuleks võimalikke ohtlikke piirkondi osalejatele mainida.

Päeva lõpus teostage ka kiire puugikontroll!