Põhja prefektuuri patrullpolitseinikud märkasid eile öösel kella 1 ajal Tallinnas Majaka ja Pallasti tänavate ristmiku juures sõiduautot BMW, millel puudus kindlustus ning mille numbrimärk oli määrdunud.

Politseinikud otsustasid neile puudujääkidele juhi tähelepanu juhtida ja andsid peatumismärguande, mida juht eiras ning üritas politseinike eest põgeneda.

Pärast mitmeminutilist tagaajamist saadi sõiduk Lasnamäel majade vahel n-ö karpi. Paraku said peatamise tagajärjel sõidukid viga, kuid ohtlikult kihutanud juht saadi kätte ning peeti kinni.

18-aastasel Ivanil ei olnud juhtimisõigust ning ta on korduvalt selle eest karistatud. Mees viidi jaoskonda ning tema suhtes alustati kriminaalmenetlust paragrahvi alusel, mis käsitleb süstemaatilist mootorsõiduki juhtimisõiguseta juhtimist.

Täna mõistis Harju maakohus varem kriminaalkorras karistamata Ivani kuriteos süüdi ja määras talle kiirmenetluses kaks kuud tingimisi vangistust, mida ei pöörata täitmisele, kui ta ei pane kaheaastase katseaja jooksul toime uut kuritegu. Sundraha ja menetluskuludena peab ta tasuma riigile 436 eurot.

Korduv loata juhtimine muutus kuriteoks

Alates selle aasta algusest muutus varem väärteona karistatav olnud süstemaatiline juhtimisõiguseta mootorsõiduki juhtimine kuriteoks. „See tähendab, et kui mootorsõiduki juht, kellel puudub juhtimisõigus, tabatakse aasta jooksul minimaalselt kolmandat korda mootorsõiduki juhtimiselt, alustatakse tema suhtes kriminaalmenetlust. Seadus näeb sellise kuriteo eest ette kas rahalise karistuse või kuni ühe-aastase vangistuse,“ selgitas Põhja ringkonnaprokurör Rainer Amur.

Tänaseks on Tallinnas ja Harjumaal alustatud selle paragrahvi põhjal 12 kriminaalasja. Neli inimest on kohus praeguseks kiirmenetluse korras kuriteos ka süüdi mõistnud. Näiteks kolmapäeval mõistis kohus 31-aastasele Villule 1000-eurose rahalise karistuse, millele lisandus sundraha ja menetluskuludena 436 eurot.

Ainuüksi Põhja prefektuuri territooriumil ehk Harjumaal oli mullu menetluses üle 2200 väärteo, kus mootorsõiduki juhil puudus juhtimisõigus – sealhulgas korduvad juhtumid.

Kohtusse saadeti 640 materjali, millistest üle poole olid sellised, mille puhul tuleks praegusel juhul alustada kriminaalmenetlust ehk siis korduvad rikkumised.

Põhja prefektuuri liiklusjärelevalvekeskuse juhi Elari Kasemetsa sõnul on selline rumal ja ettearvamatu käitumine, nagu antud videos võib näha, väga ohtlik nii oma järskude manöövrite kui ka suure kiiruse tõttu. „Sellised juhid riskivad tõsiselt nii iseenda kui ka teiste liiklejate elu ja tervisega ning näitavad üles lugupidamatust kaaselanikesse ja meie riigis kehtivatesse seadustesse.“