"Meie eesmärk on kehtestada sarnaselt perearstidega apteekide omandipiirang, nii et välismaised suurfirmad ei saaks tulla meid omaenda kodukohtades tänavale viskama, nagu juba on toimumas Kundas, Vändras ja Räpinas," rääkis Eesti Proviisorite Koja juhatuse esimees Karin Alamaa-Aas.

Eesti Apteekrite Liidu esinaine Ülle Rebane rääkis, et suurfirmad ei muretse patsiendi, vaid üksnes käibe- ja kasuminumbri pärast.

"Neid ei huvita tervishoid, vaid üksnes äri. Peame tegema kõik, mis võimalik, et oma valdkonna eest seista ning tagada edaspidigi eestimaalasele professionaalne nõustamine ja mõistliku hinnaga ravimite kättesaadavus ka maapiirkondades," lisas Rebane.

Vahetult enne jõule tühistas riigikohus ajutised apteegi asutamispiirangud, mille riigikogu kehtestas möödunud aasta juunis.

Seega on apteegiturg uute apteekide asutamiseks praegu täiesti vaba, mis annab suurtele apteegikettidele võimaluse sõltumatud apteegid kiiresti turult välja tõrjuda, kuna nende finantsjõud on nõrgem.

Apteekrite hinnangul lasub põhisüü tekkinud olukorras riigikogul ja sotsiaalministeeriumil, kes pole suutnud rohkem kui aasta jooksul toimivaid lahendusi vastu võtta.

"Praeguseks on koostatud üks täiesti sobimatu eelnõu ravimiseaduse muutmiseks, mis ei paranda kuidagi ravimite kättesaadavust maal, vaid annab suurkettidele võimaluse kogu turg üle võtta ja sõltumatud apteegid välja suretada. Mainitud eelnõu läheb järgmisel nädalal Riigikogus teisele lugemisele ja loodame siiralt, et eelnõud praegusel kujul vastu ei võeta," märkisid Rebane ja Alamaa-Aas.

Apteekide omandipiirangu kehtestamiseks on eelnõule esitanud muudatusettepaneku Keskerakonna fraktsioon.