Samuti toetas komisjon seaduseelnõu, mille järgi täienevad doktorantide sotsiaalsed garantiid vanemahüvitise ja pensionikindlustuse osas järgmise aasta 1. septembrist.

Samas tõuseb doktoranditoetus järgmise aasta 1. jaanuarist 10 protsendi võrra ehk 422 euroni kuus, vahendas riigikogu pressiteenistus.

"Nii vajaduspõhine eritoetuste fond üliõpilastele kui doktorantide sotsiaalsete garantiide tagamine on selge märk sellest, et riik väärtustab kõrgharidust. Üliõpilase majanduslikult raske olukord ei tohi seada ohtu tema õpinguid ning doktorandi sissetulek ei tohi lapse saamisel langeda," ütles kultuurikomisjoni esimees Lauri Luik.

Eelnõusid tutvustanud haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski sõnul hakkavad kavandatava vajaduspõhise eritoetuse taotlusi menetlema ülikoolid, sest neil on võimalik küsida üliõpilaselt lisadokumente.

Vajaduspõhise õppetoetuse taotlemisel võetakse praegu aluseks perekonna eelmise kalendriaasta maksuandmed. Vajaduspõhine eritoetus on mõeldud üliõpilastele, kelle sissetulek ületas registriandmete järgi vajaduspõhise õppetoetuse taotlemisel sissetuleku ülempiiri, kuid kelle majanduslik olukord on ootamatult halvenenud. 135-eurost eritoetust on võimalik taotleda kord semestri jooksul.

Samuti saavad seaduse muudatuse tulemusel taotleda vajaduspõhist õppetoetust kõik täiskoormusel õppivad tudengid, kes on täitnud õppekava 75 protsendi ulatuses, senise 100 protsendi asemel.

Doktorantide sotsiaalsete garantiide tagamise eelnõu kohaselt hakkab riik maksma doktoranditoetuse pealt sotsiaalmaksu, mille tulemusel hakatakse doktoranditoetust arvesse võtma vanemahüvitise ja pensionistaaži arvestamisel.

2015. aasta riigieelarvest on kavandatud doktoranditoetuselt sotsiaalmaksu maksmiseks 1,4 miljonit eurot. Vajaduspõhise eritoetuse ning vajaduspõhise õppetoetuse maksmiseks 75 protsenti õppekava täitnud üliõpilastele on arvestatud 1,75 miljonit eurot.

Kultuurikomisjon otsustas saata õppetoetuste ja õppelaenu seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu ning sotsiaalmaksuseaduse ja ravikindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu riigikogu täiskokku esimesele lugemisele 15. oktoobril.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid