OSCE valimisvaatlusmissiooni pikaajalised vaatlejad viibivad Ukrainas alates 27. märtsist kuni 3. juunini ning lühiajalised vaatlejad suunduvad kümnepäevasele missioonile 20. mail. Pikaajalised valimisvaatlejad jälgivad nii valimiste korraldamist kui ka läbiviimist. Lühiajaliste vaatlejate ülesanne on jälgida valimisi peamiselt valimispäeval. Valimiste vaatlemisega tegeleb Euroopas peamiselt OSCE Demokraatlike Institutsioonide ja Inimõiguste Üksus (Office of Democratic Institutions and Human Rights - ODIHR).


Lisaks viibib Ukrainas septembri lõpuni OSCE erimissioon, mille eesmärk on kaasa aidata rahu ja stabiilsuse taastamisele Ukrainas. Erimissiooni vaatlejad saadeti kuueks kuuks sealset olukorda jälgima ja vahendama üle kogu Ukraina, Hersonisse, Odessasse, Lvivi, Ivano-Frankivskisse, Harkivisse, Donetskisse, Dnepropetrovskisse, Tšernivtsisse ja Luhanskisse. Erimissioonil osaleb Eestist neli vaatlejat.

Välisminister Urmas Paeti sõnul on äärmiselt oluline, et 25. maiks plaanitud Ukraina presidendivalimised leiaksid aset ning need peavad toimuma kogu Ukrainas. „Valimised peavad olema vabad, demokraatlikud ja läbipaistvad. Igasugused katsed presidendivalimisi nurjata on vastuvõetamatu,“ rõhutas Paet. „Ukraina rahval peab olema õigus ja võimalus otsustada oma riigi tuleviku üle rahumeelsel teel valimiste kaudu, mitte sõjalise jõu kasutamise kaudu,“ lisas ta.

Paet märkis, et presidendivalimised Ukrainas on hädavajalikud kriisist väljatulemiseks ning reformide läbiviimiseks, mis tugevdavad õigusriiki, vähendavad korruptsiooni, kindlustavad turumajanduse toimimist ja annavad jõudu kodanikuühiskonnale.

Paeti sõnul peab rahvusvaheline üldsus praegu tegema kõik, et toetada vaba, demokraatlikku ja terviklikku Ukrainat. „OSCE erimissiooni panustamine on kindlasti üheks oluliseks tegevuseks nende eesmärkide saavutamisel,“ lisas ta. Eesti on OSCE erimissiooni tegevust Ukrainas toetanud nii rahaliselt kui ka sisuliselt.