Novatoursi tegevjuht ja juhatuse liige Andree Uustal rääkis Delfile, et üks lend on plaanipärane ja see jõuab Tallinnasse umbes kell 21. Teise lisalennu jaoks on Novatours taotlenud väljalennu luba täna õhtul kella 19ks. Väljalennu aeg võib siiski varieeruda, tõdes Uustal. Ta avaldas lootust, et kõik läheb siiski plaanipäraselt ja sel juhul on puhkajad Tallinnas kell üks öösel.

"Lennuk läks neile Tallinnast tühjalt järgi," rääkis Uustal. "Meile kui reiskorraldajale on see suur kulu, mis ulatub kümnetesse tuhandetesse eurodesse, aga kulu võib-olla ka kuuekohaline."

Novatoursil on praegu Egiptuses umbes 300 klienti. Uustali sõnul planeerib firma nädala lõpuks tuua kõik puhkajad koju ja uusi puhkajaid sinna enam ei viida.

Uustal rääkis, et nad suhtuvad välisministeeriumi antud hoiatusse tõsiselt. "Meie usaldame välisministeeriumi sellistel puhkudel," tunnistas Uustal, kelle sõnul pole küll põhjust paaniliselt evakueerida.

Uustali sõnul väldivad Euroopa riikide reisikorraldajad Egiptust juba mõnda aega. Saksamaa ja Holland on Egiptuse reisid viinud miinimumini. Rootsis ja Iirimaal on ka keelud peal. Leedus on Sharm el-Sheiki keeld peal. "Pigem on Eesti valitsus umbes kuu aega vaaginud ja kaalunud," sõnas ta.

Novatoursi kliendid saavad oma Egiptuse puhkusereisid ümber broneerida. Pühapäeval läheb esimene lennuk Türki, kus Antalias on juba 20 kraadi. "Inimesed broneerivad oma reise ümber, enamus suhtub sellesse mõistlikult ja nad saavad aru, et targem on mitte tormata ohtlikesse piirkondadesse," rääkis Uustal.

Sharm el-Sheikhis viibiv Eesti Ekspressi ajakirjanik Margus Järv rääkis Delfile, et kella 16 seisuga pole GoAdventure kaudu kuurorti reisinud inimesed saanud mingit signaali evakueerimise kohta, kuid Novatoursi reisijad hakkasid suunduma lennujaama poole.

Järv peatub Falcon Hillsi hotellis, kus on tema sõnul puhkajaid mitmete reisifirmade kaudu. "GoAdventurega siia saabunud inimesed suundusid näiteks kell 14.50 linnaeksursioonile, Novatoursist reisi ostnud tuuakse aga õhtuse lennuga Eestisse tagasi," rääkis Järv.

Välisministeeriumile on teada, et nii TezTour kui Novatours teavitasid, et nad on tühistanud tänase lennu Egiptusesse ja rohkem sel hooajal sinna ei lenda. Tursimihooaeg lõpeb aprilli lõpus.

Välisministeeriumi teatel korraldavad mõlemad reisifirmad oma klientide tagasitoomise ise. Naasmiste korraldamise kohta saavad inimesed teavet otse oma reisikorraldajalt.

Välisminister Urmas Paeti sõnul otsustas ministeerium Egiptuse ohutaset tõsta seal süvenenud pingete tõttu. Kairos resideeruv ajakirjanik Laura Raus aga ütles, et inimeste rahulolematus on riigis märgatavalt tõusnud.

Kui hoolimata ärevatest sündmusest Egiptuses on eestlaste seas äärmiselt populaarseid kuurortlinnu nagu Sharm el Sheikh või Hurghada ikka turvaliseks peetud, siis nüüd soovitab ministeerium ohutuse eesmärgil tungiva vajaduseta vältida igasugust Egiptusesse reisimist.

Enda reiside ära jätmisest on teatanud reisifirmad Novatours ja Tez Tour.