372-leheküljeline raport on aasta kestnud uurimise tulemus, mille käigus on Lõuna-Koreas, Jaapanis, Suurbritannias ja USA-s avalikult tunnistusi andnud Põhja-Koreast põgenenud inimesed, vahendab Reuters.

ÜRO uurimismeeskonna juhi Michael Kirby sõnul võib Põhja-Korea valitseja Kim Jong-un olla isiklikult vastutav inimsusevastaste kuritegude eest.

Mõningaid väljavõtteid raportist:

Korea Rahvademokraatlik Vabariik, selle institutsioonid ja ametnikud, on pannud ja panevad toime süstemaatilisi, laiaulatuslikke ja suuri inimõiguste rikkumisi. Paljudel juhtudel kujutavad komisjoni avastatud inimõiguste rikkumised endast kuritegusid inimsuse vastu.“

„Nende rikkumiste tõsidus, ulatus ja iseloom paljastavad riigi, millel pole ühtki paralleeli tänapäevases maailmas.“

„Komisjoni dokumenteeritud süstemaatiliste ja laialt levinud rikkumiste pikkaajalised ja jätkuvad mustrid vastavad nõutavale tasemele, et tõendada rahvusvahelise seaduse järgi kuritegusid inimsuse vastu. Toimepanijad naudivad puutumatust.“

„Poliitilise süsteemi võti on hiiglaslik poliitiline ja julgeolekuaparaat, mis kasutab strateegiliselt jälitustegevust, väljapressimist, hirmu ja karistamist, et ära hoida igasuguste eriarvamuste väljendamine.“

„Inimesi, kes tuuakse jõuga Hiinast kodumaale, tavaliselt piinatakse, peetakse meelevaldselt kinni, lõpuks hukatakse, sunnitakse aborti tegema ja nad kannatavad teiste seksuaalse vägivalla vormide all.“

Hiina peaks raporti järgi hoiduma inimeste Korea Rahvademokraatlikku Vabariiki tagasisaatmisest.

Uurimiskomisjoni hinnangul on 10 000-25 000 lapsel Hiina isa ja Põhja-Korea ema. „Nende laste staatus on põhimõtteliselt riigitu, sest Hiina perekondadel ei soovitata selliseid lapsi registreerida nende emade illegaalse staatuse tõttu.“

Põhja-Korea agendid tegutsevad Hiina territooriumil ning üritavad koguda informatsiooni Põhja-Korea kodanike ja neid toetavate isikute kohta. Mõnedel juhtudel on nad ka Põhja-Korea kodanikke röövinud ja ka vähemalt ühe Lõuna-Korea kodaniku.

„Tähtsate poliitiliste kuritegude kahtlusalused võivad leida end kinnipidamis- ja ülekuulamiskeskustes, kus tuleb veeta mõni päev kuni kuus kuud ja rohkem.“

„Piinamine on ülekuulamisprotsessi väljakujunenud osa.“ Komisjon viitab tunnistusele „piinakambri“ kohta riikliku julgeoleku ameti kinnipidamisasutuses, kus on veepaak, ahelad kahtlusaluste pea alaspidi üles riputamiseks ja pikad nõelad, mis torgatakse kahtlusaluste sõrmeküünte alla.

„Paljud kahtlusalused surevad ülekuulamis- ja kinnipidamiskeskustes piinamise, teadliku näljutamise või kohutavate elamistingimuste tõttu tekkinud või ägenenud haiguste tõttu.“

„Kui neid ei hukata kohe, kaovad tähtsate poliitiliste kuritegude eest vastutavaks kuulutatud isikud poliitilistesse vangilaagritesse, mida ametlikult ei eksisteeri. Enamik ohvreid vangistatakse kogu eluks, ilma võimaluseta laagrist elusana lahkuda.“

„Piiratud informatsioon, mis salajastest laagritest välja jõuab, loob Põhja-Korea elanikkonna hulgas hirmuõhkkonna, mis on võimas heidutus poliitilisele süsteemile igasuguste väljakutsete esitamise vastu tulevikus.“

„Põhja-Koreas on tänapäeval teadaolevalt neli suurt vangilaagrit.“ Raporti järgi võib neid olla ka rohkem ning minevikus oli neid 12.

Mõningate allikate järgi on poliitilistes vangilaagrites virelevate inimeste arv viimastel aastatel vähenenud, kuid ÜRO raporti järgi on selle põhjus äärmiselt suur suremus nälja, ränga sunnitöö, haiguste ja hukkamiste tagajärjel.

Üleujutuste ja Nõukogude Liidu toetuse kadumise tekitatud toidukriis 1995. aastal viis näljahädani.

„Riik on kasutanud toitu elanikkonna kontrolli vahendina. Riik on kasutanud kinnipidamisasutustes tahtlikku näljutamist kontrolli- ja karistusvahendina. See on viinud paljude poliit- ja tavavangide surmani.“

„Sõjalised kulutused – peamiselt tehnikale ning relvasüsteemide ja tuumaprogrammi arendamisele – on alati olnud prioriteet, isegi massilise nälja perioodidel.“

„Komisjon leiab, et riigi ja selle juhtkonna otsused, tegevus ja tegemata jätmised on põhjustanud vähemalt sadade tuhandete inimeste surma ning tekitanud püsivaid psühholoogilisi ja füüsilisi traumasid neile, kes on ellu jäänud.“

„Nälg ja alatoitlus on jätkuvalt laialt levinud. Jätkuvalt teatatakse näljasurmadest.“

„Komisjoni paneb muretsema, et struktuurilised probleemid, sealhulgas seadused ja poliitika, mis rikuvad õigust piisavale toidule ja vabadust mitte kannatada nälga, on endiselt olemas, mis võib viia uue massilise näljani.“

„Põhja-Korea suunab jätkuvalt märkimisväärse osa riigi ressurssidest luksuskaupade ostmisele ja importimisele.“ See import on ÜRO julgeolekunõukogu sanktsioonide rikkumine. Riiki on sisse toodud kõrgekvaliteedilist konjakit ja viskit, seadmed tuhat inimest mahutava kino jaoks. Proovitud on importida Mercedes-Benzi sõidukeid, kalleid muusika salvestamise seadmeid ning kümneid klavereid.

„Kulutused luksuskaupadele Põhja-Koreas kasvasid 2012. aastal 645,8 miljoni dollarini. Teadetekohaselt oli see järsk kasv võrreldes Kim Jong-ili aegse keskmisega 300 miljonit dollarit aastas.“

Põhja-Korea võimud tegelevad välisvaluuta teenimiseks legaalse ja illegaalse tegevusega. Raha läheb paralleelfondi, mis pole osa riigieelarvest.

Kriminaalsest tegevusest, sealhulgas narkootikumidest, saadav tulu oli 2008. aastal hinnaguliselt kuni 500 miljonit dollarit aastas, mis moodustas kolmandiku Põhja-Korea ekspordist.

Põhja-Korea anonüümseks jäänud endine ametnik andis komisjonile informatsiooni illegaalse tegevuse kohta Põhja-Korea saatkondades üle maailma. Tegeldakse ebaseadusliku alkoholimüügiga islamimaades või rahvusvaheliselt keelatud elevandiluu salakaubavedamisega Aafrikast Hiinasse.