Reinsalu rõhutas oma esinemises korduvalt, et Balti riigid on ainuke NATO piirkond, kus jõudude tasakaal pole mitte alliansi kasuks, vaid selle teiste riikide kasuks. Viimaste all täpsustas ta, et  pidavat silmas „meie head sõpra Venemaad“.

Ka märkis Reinsalu, et Euroopa julgeolekuolukorrale ei tule kindlasti kasuks USA tagasitõmbumine. Näitena mainis kaitseminister USA viimase tanki lahkumist Euroopast möödunud aasta kevadel. „Me igatseme selle tanki järele,“ ütles Reinsalu.

Kõnele järgnenud diskussioonis päriti Reinsalult, milliste võimekustega peaks USA Euroopas jätkama, et tagada oma sõjalise jõu piisav nähtavus ja usutavus Euroopas. Ja eriti siis Balti riikides, mille olukorda oli minister teravalt toonitanud.

„Tõsi, me oleme ainus ala Euroopas, kus NATO on oma võimekuste poolest vähemuses,“ nentis Reinsalu. „Kõige olulisem oleks erinevate tegevuste kogum, mida võiks siis nimetada [USA] kohaolekuks,“ jätkas ta, loetledes järgnevalt ühisõppuste, visiitide ja õigel ajal tehtud kindlameelsete poliitiliste avalduste tähtsust.

„Selgelt oleks kroonijuveeliks USA alaline kohaolek Euroopa pinnal. Ma oleks väga rahul, nähes USA kohaolekut ka oma riigis, kuid saan aru tänastest reaalsustest,“ märkis Reinsalu aga lisaks.

Kaitseministri visiit USA-s jätkub täna, mil ta kohtub USA kaitseminister Chuck Hageliga, kongresmen John Shimkusega, senaator John McCainiga ning riikliku luuredirektori James Clapperiga.

Vaata Urmas Reinsalu esinemist Rahvusvahelises Strateegiliste Uuringute Keskuses siit.