„Ma ei või kindlalt teada, kas minu järel nuhitakse,“ ütles Soome peaminister Jyrki Katainen esmaspäeva õhtul Oslos, kuhu valitsusjuhid olid kogunenud Põhja- ja Baltimaade ministrite nõukogu kohtumisele, vahendab Helsingin Sanomat. „Kellelegi ei meeldi, kui tema järel nuhitakse.“

Katainen ütles Oslos, et luuretegevus on täielikult muutunud.

„Võiks mõelda nii, et traditsioonilises nuhkimises ja luuretegevuses on aastakümnete jooksul välja arenenud reeglistik, aga andmevõrkude nuhkimises see nii veel ei ole. Põhimõtteliselt on aga see, mis oli ka varem hukkamõistetav, seda ka digitaalses maailmas, kus, tõsi küll, võimalused võivad olla piiramatud.“

Rootsi peaminister Fredrik Reinfeldt ei soovinud arvamust avaldada, kas USA tema telefonikõnesid pealt kuulab.

„Ma ei taha sellega spekuleerida,“ ütles Reinfeldt.

Reinfeldtil tuli vastata küsimustele Rootsi kaitsejõudude raadioteenistuse (FRA) ja NSA koostöö kohta.

„Me oleme olnud selle koostöö kohta väga avatud,“ ütles Reinfeldt. „See, milliseid andmeid kogutakse, on täpselt määratletud.“

Ka Taani peaminister Helle Thorning-Schmidt tunnistas, et Taani teeb USA-ga tihedat koostööd, kuid tahab siiski lisainformatsiooni NSA nuhkimise kohta.

Thorning-Schmidt ütles, et on tõstatanud nuhkimise küsimuse USA presidendi Barack Obamaga suheldes.

„Kellelgi ei saa olla kahtlust selle kohta, mida mina või Taani sellest asjast arvame,“ ütles Thorning-Schmidt.

Kohtumuse võõrustaja, Norra uus peaminister Erna Solberg rääkis, et palus Norra saatkonda Washingtonis väljendada USA võimudele Norra sügavat muret nuhkimisskandaali pärast.

Solberg ütles siiski, et Ühendriikidel on õigus luuretegevusele samavõrra kui teistel riikidel.

Norras osales luureteema arutamisel ka endine välisminister Jonas Gahr Støre, kelle sõnul oleks naiivne mõelda, et ameeriklased ei nuhi ka Norra poliitikute järel.

Soome peaminister Katainen ei tahtnud seletada, kuidas uurib Soome kaitsepolitsei poliitikute järel nuhkimist.

„Üritame Soomes olla põhimõtteliselt meie järel nuhkijatest ees – sõltumata sellest, kust ilmakaarest katset tehakse. Digitaalse maailma nuhkimine on siiski tõeliselt väljakutseid esitav, see on üks pidev armutu võidujooks. Soomes panustatakse andmekaitsesse siiski tõeliselt palju. Soome eelis on see, et meil on erasektoris palju andmekaitsealast oskusteavet,“ ütles Katainen.