"Süüdimõistetu ennetähtaegne vabastamine on kohtu kaalutlusotsus, mille tegemiseks annavad vangla, kriminaalhooldusametnik ja prokuratuur oma arvamuse. Kohus on oma seisukohta põhjalikult argumenteerinud ja võtnud arvesse ka prokuratuuri esitatud argumente, seetõttu ei näe prokuratuur alust Ivo Parbuse ennetähtaegset vabastamist vaidlustada," ütles Põhja ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Arno Põder Delfile.

Harju maakohus otsustas eile lubada pistisevõtmises süüdi mõistetud Tallinna linnaametniku Ivo Parbuse vanglamüüride vahelt elektroonilise valve alla.

Kohus vabastas Parbus karistuse kandmisest tingimisi enne tähtaega katseajaga kuni tuleva aasta 30. septembrini, küll peab Parbus aga kohtumääruse kohaselt pärast vabanemist kolm kuud olema elektroonilise järelevalve all.

Lisaks peab Parbus elama kohtu määratud alalises elukohas aadressil, ilmuma kriminaalhooldaja määratud ajavahemike järel kriminaalhooldusosakonda registreerimisele, alluma kriminaalhooldaja kontrollile oma elukohas ning esitama talle andmeid oma kohustuste täitmise ja elatusvahendite kohta ning küsima luba, kui mees soovib rohkem kui viieteistkümneks päevaks Eesti piires elukohast lahkuda.

Samuti on Parbus määruse kohaselt sunnitud luba küsima juhul, kui ta soovib vahetada elu-, töö- või õppimiskohta ning minna välismaale.

Parbusel on määruse kohaselt keelatud ka tarvitada alkoholi ja narkootikume katseaja jooksul, samuti peab Parbus asuma tööle või võtma end töötukassas arvele kahe nädala jooksul peale vanglast vabanemist ning eksametnik ei tohi suhelda talle teadaolevalt kriminaalkorras karistatud isikutega kriminaalhooldajalt eelnevalt luba saamata (v.a. lähisugulased).

Harju maakohus karistas mullu märtsi lõpus Parbust pististe võtmise eest reaalse vanglakaristusega, ühtlasi määras kohus osaliselt reaalsed vanglakaristused ka Parbusega kuritegelikku koostööd teinud kohtualustele ning kõik eraisikutest süüdistatavad peale Peeter Palusaare vahistati otse kohtusaalis.

Ivo Parbuse mõistis kohus süüdi enamustes pistisevõtmise episoodides ja määras talle kolmeaastase reaalse vanglakaristuse. Sellest pool aastat oli ta kohtueelsel ajal juba ära kandnud. Ivo Parbus mõisteti õigeks ühes kuriteoepisoodis ehk ajavahemikul 2008. aasta 23. maist kuni 4. detsembrini toimepandud OÜ Woody ja AS Järvevana esindajalt Tõnu Kortsult pistise saamisega nõustumises ja pistisena 15 000-kroonise AS-i Estravel kinketšeki saamises detailplaneeringute menetluse üle järelevalve teostamise eest.

Ivo Parbuselt mõisteti konfiskeerimise asendamise korras välja konfiskeeritava vara väärtusele vastava summana 7349,84eurot. SA-lt Jüri Vilmsi Sihtkapital mõisteti välja konfiskeerimise asendamise korras konfiskeeritava vara väärtusele vastava summana 51 129,32eurot.