"Tegu on erandliku otsusega, kus riik võtab rahaliselt enda kanda väikesele omavalitsusele selgelt üle jõu käiva keskkonnareostuse ohu likvideerimise. Ootame omalt pool, et korralagedusega saaks Raadil nüüd kiiresti ühele poole ja et hiljemalt aasta lõpuks oleks hiiglaslik prügihunnik koristatud,“ selgitas keskkonnaminister ja KIKi nõukogu esimees Keit Pentus-Rosimannus Keskkonnainvesteeringute Keskuse teatel.

Projekti raames likvideeritakse Reprohver OÜ, endise nimega Utileek Lõuna OÜ pankrotistumise tagajärjel Raadi lennuvälja territooriumile jäänud jäätmed, suunates võimalikult suure osa nendest taaskasutusse. Utileek oli sinna kogunud suure hulga prügi, millest väikese osa moodustasid ka Teeme Ära kampaania käigus kogutud jäätmed.

Tartu vallavalitsuse andmetel on likvideeritavate jäätmete maht 22 584 kuupmeetrit ning tööde teostamiseks kulub umbes poolteist kuud alates hankelepingu sõlmimisest. Raadi lennuvälja puhastamise eeldatav maksumus on vallavalitsuse hinnangul 580 000 eurot. KIK katab sellest 521 159 eurot. Kava kohaselt on tööd plaanis ära teha novembriks.

Projekti rahastati KIKi keskkonnaprogrammi jäätmekäitluse programmist. Tegemist oli kiireloomulise menetlusega väljaspool tavapärast taotlusvooru, et eskaleeruv probleem kiiresti lahendada. Raadil asuv prügi on korduvalt süttinud, viimane suurem põleng Raadil oli 8. septembril.

KIK hoiab tervet elukeskkonda, väärtustab puhast loodust ning säästvat arengut. Juhtiva keskkonnaabi ja -investeeringute suunajana rahastab KIK erinevaid keskkonnaprojekte Eesti keskkonnatasudest laekuvast rahast, CO2 kvoodimüügi tuludest ning Euroopa Liidu struktuurifondidest. Lisaks pakub KIK võimalust taotleda sihtotstarbelist laenu keskkonnaprojektide elluviimiseks. Kokku on KIKist kolmeteist aastaga toetust saanud üle 16 tuhande projekti. Keskkonnainvesteeringute Keskuse nõukogu juhib keskkonnaminister.