Riigikohus oli varasemad maakohtu ja ringkonnakohtu õigeksmõistvad otsused tühistanud ja saatnud asja uueks arutamiseks maakohtusse. Eelnevalt oli prokurör esitanud Opparile süüdistuse mõjuvõimuga kauplemises, kuid riigikohtu otsuse alusel muutis prokurör varasemat süüdistust.

Oppari ja Nielseni kaitsjad vandeadvokaadid Aivar Pilv, Jaak Siim ja Raul Palmaru taotlesid jätkuvalt kaitsealuste õigeksmõistmist nende tegevuses süüteokoosseisu puudumise tõttu leides, et Nielseni poolt Opparile vara ja varaliste soodustuste lubamine tuvastatud faktiliste asjaolude alusel ei saa olla käsitletav pistise andmisena. Süüdistuses käsitletud teod ei kujutanud vastutasu ametniku tegude eest ja tegemist ei olnud pistise mõistes ostetud teenusega.

Vandeadvokaat Pilv selgitas Delfile, et kuna maakohus avaldas täna vaid otsuse resolutiivosa, siis ilma motiveeritud kohtuotsuseta pole võimalik kohtu järeldusi kommenteerida.

"Kaitsjad saavad vaid eeldada, et õigeksmõistva otsuse puhul kohus nõustus olulises osas nende poolt süüdistusele esitatud vastuväidetega," ütles Pilv.

Kohus avaldab motiveeritud otsuse pärast seda, kui keegi menetluse pooltest esitab apellatsiooniteate. Kas prokurör kavatseb otsuse veel kord vaidlustada, seda Pilv öelda ei osanud.

Süüdistuse kohaselt sai Oppar põllumajandusministri nõunikuna ja Maaelu edendamise sihtasutuse nõukogu liikmena pistist OÜ Fjordfresh Holding juhatuse liikmelt Thorben Nielsenilt vara ja varalise soodustusena laenuna sularahas 400 000 krooni ja lubadusena tulevikus Audru valda rajatavas kalakasvatuses projektijuhina töötamiseks ning 2 protsendilise osaluse omandamiseks äriühingus.

Samuti OÜ-le Visand makstus tasu näol summas 531 000 krooni, mille Oppari vend ettevõtte kontolt välja võttis ja talle üle andis. Vastutasuna lubas Oppar suunata põllumajandusministri haldusalas olevate küsimuste suunamist ja otsustamist Nielseni äri huvides Audru kalakasvatuse projekti rahastamiseks ja sellekohaste tingimuste väljatöötamiseks.