Lobjaka sõnul ei paista kriisiteadlikkust hetkel ei IRLi ega valitsuse ridadest. „See seletub Eesti parteisüsteemi eripäradega, eeskätt sisedemokraatia seisukorraga IRLis ja Reformierakonnas,“ ütles Lobjakas. „Meie erakonnad on ülimalt hierarhilised moodustised, mille eesmärgiks on otse ja üsna eksklusiivselt võimu ümberjagamine.“

Lobjaka hinnangul on IRL sügavas sisekriisis. „Klassikalises demokraatias oleks ammu löögi all Urmas Reinsalu positsioon parteijuhina,“ lausus Lobjakas. „Parteisisest distsipliini ei suuda ta tagada.“

Lõhed Venemaa teemadel

Selle näiteks tõi Lobjakas parteikaaslaste Andres Herkeli ja Marko Mihkelsoni eriarvamused Venemaa teemadel, millest Lobjaka arvates oli tunduvalt märkimisväärsem põllumajandusminister Helir-Valdor Seederi hiljutine arvamuslugu, kus ta sisuliselt nõudis Eestile tagasi Tartu rahu piire.

„Arvestades teema olulisust ja põhimõttelisust, on tegemist tegelikult valitsuskriisi väärse kaosega,“ sõnas Lobjakas, kelle sõnul ei käi ka peaminister selgelt üle enam oma koalitsioonist kõige elulisemates küsimustes. „Ma olen kindel, et Eestist läheb sel kuul Euroopa ja Põhja-Ameerika pealinnadesse teele väga huvitavaid diplomaatilisi depešše ehk ametlikke kiirsõnumeid. Meie peame lootma Wikileaksile.“

Lobjaka sõnul pole lõhed Venemaa teemadel muidugi midagi uut. Kuid miks Venemaa teema lõhestab? „Sest see läheb Eesti riikluse südamesse,“ ütles Lobjakas ja soovitas vaadata, mis juhtus Jaak Allikuga. „Ratsionaalne debatt näib võimatuna, samas pole võimalik emotsioone ja ambitsioone debatiga ühise nimetaja alla viia.“

Lobjaka hinnangul Eesti välispoliitika killuneb. Ühes oma hiljutises arvamusartiklis võrdles ta IRLi Talibani-laadse lõdva hõimupealikute alliansina.