Peamine töö presidendi algatatud demokraatiadebati ehk n-ö jääkeldri protsessiga on viimastel nädalatel käinud jaanuaris avatava ühisloomekeskkonna ettevalmistamise nimel, võib lugeda kodanikuühiskonna portaalist Hea kodanik.

Tiimis on Eesti Koostöö Kogu, EMSL-i, Praxise, Harta12 ja teisi esindajaid, lisaks programmeerijad, disainerid, kommunikatsiooni-inimesed, kes kõik tegutsevad vabatahtlikena oma põhitöö kõrvalt ja peamiselt õhtutundidel.

Veebikeskkonna puhul töötatakse nii tehnilise lahendusega kui ka sisu tootmisega. Kui ettepanekuid hakatakse koguma viiel erakondade ja valimistega seotud teemal, siis on kavas iga alateema juurde koostada ka lühikese ülevaate praegusest olukorrast samas vallas, et ettepanekute tegemine saaks lähtuda ikka faktidest, mitte müütidest.

"Püüame teha nii, et selgitavad tekstid ja videod oleks lihtsad, selged, neutraalsed. Nende all saab siis iga soovija teha oma ettepanekuid ning teiste tehtuid lugeda, võrrelda, hinnata, takka kiita, kritiseerida või täiendada," on algatajad ise oma eesmärki kirjeldanud.

Samas valmistavad nad ette ka praegu märtsiks plaanitud rahvakogu ehk arutelupäeva. Selleks koondatakse ühisloomekeskkonna kaudu esitatud ettepanekud erinevateks võimalikeks lahendusvariantideks, mille hulgast päeva lõpuks arutelude järel eelistatuim välja valitakse.

Hetkel ei ole veel otsustatud, kas osalejad arutelupäevale valitaks juhuvalimiga nii, et see moodustaks ühiskonna minimudeli või peaksid osalema ainult need, kes on eelnevalt ettepanekuid teinud.