Lobsang Sangay visiit kestab 25.- 27. novembrini. Enamik kohtumisi on Sangayl kavas 26. novembril, tema visiidi kava on veel täpsustamisel, ütles budismi instituudi direktor Sven Grünberg BNS-ile.

Tiibeti eksiilvalitsuse juhiga kavatsevad kohtuda riigikogu Tiibeti toetusrühma liikmed. "Just täna [kolmapäeval] arutasin riigikogu Tiiberti toetusrühma esimehe Andres Herkeliga Lobsang Sangay visiidi üksikasju," lausus Grünberg.

Riigijuhid Tiibeti külalisega kohtuda ei plaani

Valitsuse liikmed, kõrgemad riigitegelased või ametnikud praegustel andmetel Lobsang Sangayga kohtuda ei kavatse.

"Minu andmetel on Hiina suursaadik Eestis juba käinud valitsust hoiatamas, et Lobsang Sangayga kohtumine võib kaasa tuua probleeme riikidevahelistes suhetes," lausus Grünberg. Ta ei soostunud täpsustama, kelle juures Hiina saadik tema andmetel Tiibeti eksiilvalitsuse juhi visiidist rääkimas käis.

Ameerika Ühendriikide Harvardi ülikooli juures töötav Lobsang Sangay vannutati mullu 8. augustil Tiibeti eksiilvalitsuse juhiks, vahetades Tiibeti poliitilise liidri kohal välja dalai-laama. Sangay valiti peaministriks mullu aprillis, kui ta kogus 55 protsenti 49 000 valimas käinud eksiiltiibetlase häälest ning edestas kindlalt oma kaht konkurenti.

Mullu augusti keskel käis budismi instituudi ja riigikogu Tiibeti toetusgrupi kutsel Eestis visiidil Tiibeti vaimne liider dalai-laama Tenzin Gyatso. Mullu toimunud visiidil dalai-laamal ametlikke kohtumisi ei olnud, kuid president Toomas Hendrik Ilves kohtus temaga mitteametlikult. Varem on dalai-laama Tenzin Gyatso käinud Eestis 1991. ja 2001. aastal.

Dalai-laama Tenzin Gyatso loobus mullu 10. märtsil Tiibeti eksiilvalitsuse poliitilise liidri rollist. Dalai-laama jätkab Tiibeti vaimse juhi ning tiibetlaste eestkõnelejana.

Dalai-laama elab alates 1959. aastast paguluses, kuna taotleb Tiibeti iseseisvust, mis ei ole vastuvõetav Hiina võimudele. 1989. aastal pälvis Gyatso Nobeli rahupreemia, 2005. mail valiti ta Tartu ülikooli audoktoriks.