Uue valitsuse esimene istung algas teravate väljaastumistega eelmiste võimude aadressil, kirjutab Vene ajaleht Kommersant. Rahandusminister Haduri süüdistas endisi peaministreid Vano Merabišvilit ja Nika Gilaurit ning oma eelkäijaid rahandusministri ametis riigi raha raiskamises. „Me tutvusime olukorraga ja jõudsime järeldusele, et raisatud on tohutud summad eelarveraha,“ ütles Haduri. „Me peame vajalikuks viia läbi spetsiaalne juurdlus selle üle, millele see raha raisati.“

Rahasummat minister ei täpsustanud, kuid Gruusia riigikantselei allikas teatas Kommersandile, et jutt käib sadadest miljonitest dollaritest, mis on eraldatud presidendi fondist ja valitsuse kontrolli all olevatest fondidest erinevate lõbustusürituste korraldamiseks. Tegemist on ka rahaga, mis sisaldus 2010.-2012. aasta eelarvetes artikli „Muud kulud“ all. Gruusia mittetulundusühingud on varem korduvalt palunud selgitada, millele selle artikli all olevat raha kulutatakse, kuid selget vastust pole saanud.

Kommersandi andmetel kavatseb Ivanišvili valitsus uurida ka valitsusametnike ja president Mihheil Saakašvili kulutusi välisvisiitidel ning kõrgete riigiametnike premeerimissüsteemi seaduslikkust. Mõnedes ministeeriumides ulatusid preemiasummad 100 protsendini aastapalgast, kusjuures käsule preemia väljamaksmiseks kirjutas alla minister, kelle nimi oli premeeritavate nimekirjas esimene. Uurimismaterjalid saadetakse prokuratuuri või spetsiaalsele uurimiskomisjonile, mis moodustatakse parlamendis endiste ametnike kuritegude uurimiseks.

Valitsuse esimene istung näitas, et uued ja vanad võimud ei suuda kokku leppida isegi selles, kui palju raha riigikassas on. Endise peaministri Merabišvili sõnul jättis tema valitsus endast maha üle kahe miljardi lari (umbes 1,2 miljardit dollarit) finantsreserve 7,6 miljardi lari suuruse aastaeelarve juures. Haduri kinnitas aga, et raha on tegelikult palju vähem. „Praegu on riigikassas vaid 270 miljonit larit (166 miljonit dollarit),“ ütles rahandusminister. „Kõik jutud reservmiljarditest on täielik vale.“

Eksperdid arvavad, et pooled manipuleerivad lihtsalt poliitilistel eesmärkidel arvutusmeetoditega. „Kui Merabišvili rääkis kahest miljardist, siis ta tegelikult ei valetanud, sest võttis arvesse kogu raha, mis on riigiettevõtete ja kohalike võimuorganite arvetel,“ selgitas Kommersandile agentuuri GHN ekspert Nika Imnaišvili. „Omamoodi õigus on ka uuel rahandusministril, sest kui võtta arvesse ainult see raha, mis on otseselt riigikassas, tuleb summa väiksem.“

Vaidlus selle üle, kui palju raha Gruusia riigikassas ikkagi on, tegi USA suursaadiku Richard Norlandi sedavõrd ärevaks, et ta otsustas tõstatada selle küsimuse kohtumisel rahandusministriga, mis toimus kohe pärast valitsuse istungit. „Esimene küsimus, mille härra Norland mulle esitas, puudutas vaidlust, kui palju raha meie eelarves ikkagi on,“rääkis hiljem Haduri. „Ma selgitasin talle kõike üksikasjaliselt.“

Ekspertide hinnangul on Norlandi järelepärimine võrde demarši ja hoiatusega nii presidendi kui peaministri aadressil. „See on väga tõsine häirekell Gruusia võimudele,“ ütles politoloog Malhaz Tšatšava. „USA jääb Gruusia peamiseks doonoriks ja tal ei ole ükskõik, kuidas Ameerika maksumaksjate raha kulutatakse.“