Saksa mereväe fregatt Sachsen, mille pardal Eesti laevakaitsemeeskond teenib, oli suundumas Bosaasost Mogadishusse, kui sai hädaabikutsungi Iraani kalalaevalt Johwar ning võttis seejärel suuna Somaalia rannikust 250 meremiili kaugusel asuvale alusele.

Sachseni meeskonnal õnnestus laeva asukoht kindlaks teha ja meeskonnaga kontakt saavutada. Samuti tehti kindlaks, et laeva meeskonda hoiti jõuga kinni kuus päeva.

Laevakaitsemeeskond pardus kalalaeval ning pidas kinni seitse piraatluses kahtlustatud Somaalia kodanikku. Lisaks konfiskeeris meeskond piraatidelt kuus AK-47 automaati ning granaadiheitja. Vabastatud pantvangid läbisid meditsiinilise kontrolli, neile anti süüa ja juua.

Eesti mereväe laevakaitsemeeskonna ülesandeks on Adeni lahes ja Somaalia ranniku lähistel liikuvate aluste, eeskätt ÜRO Maailma Toiduprogrammi raames humanitaarabi vedavate laevade kaitsmine piraatide eest.

Meeskond läbis enne operatsioonile minekut laevakaitsemeeskonna kursuse, mille käigus õpiti väikeüksuste ja sõjaväepolitsei taktikat, pardumist helikopetrilt ja aluselt, käsivõitlust ning värskendati relvaõpet.

Euroopa Liidu operatsioonidest on Eesti varem osalenud operatsioonil Althea Bosnia- Hertsegoviinas. Laevakaitsemeeskond saabub Eestisse tagasi oktoobri lõpus.