„Meikarit ja Michalit ei saa kuidagi kahe võrdse poolena käsitleda,“ rääkis Muuli Raadio 2 saates „Olukorrast riigis“. Tema sõnul ei ole Reformierakonna rahastamisskandaal küsimus, mida kaks meest omavahel sõna-sõna vastu lahendada saaksid, nagu sellest üritab muljet jätta Reformierakond.

„Praegu on kahtlusta Michalit mitte Meikar, vaid Eesti riik ja tegemist ei ole kahe reformierakondlase omavahelise vaidlusega,“ kõneles Muuli. „Samal ajal Meikarit ei kahtlusta riik milleski, ei ole talle esitatud kahtlustust valeandmete esitamises ega valetamises.“

Muuli sõhutas, et menetlusstaatus kahtlustatav ei ole sama, mis me kõnekeeles kasutame. „Selleks, et esitada kahtlustus, peab olema kahtlustus põhjendatud ja peavad olema teatud tõendid,“ lisas ta. „Kahtlustus, mis on esitatud, on midagi muud kui me omavahelises kõnepruugis kahtlustusena mõtleme.“

Ajakirjaniku hinnangul peaminister Andrus Ansip sihilikult demagoogitseb, kui ta seda vahet ei näe.

Süü ja vastutuse vahe

Samosti sõnul on teda häirinud, et meelega aetakse segi mitu väga erinevat, aga põhimõttelise tähendusega asja. „Aetakse segi süü ja vastutus,“ kõneles Samost. „Niikaua kui kohus ei ole justiitsministrit süüdi mõistnud, niikaua ei ole ta ka süüdi, aga vastutus võib olla nii juriidiline kui ka moraalne mõiste.“

Samost leidis, et poliitikutel on vastutus ka riigi maine eest. Kui justiitsminister oleks pärast mais Silver Meikari poolt avalikuks tehtud Reformierakonna rahastamisskeemi ise ametist tagasi astunud, siis poleks see tähendanud, et ta oleks süü omaks võtnud. „See oleks tähendanud, et ta oleks tajunud oma vastutust justiitsministeeriumi, Reformierakonna ja ka Eesti riigi ees,“ ütles Samost.