Alates 1995. aastast iga nelja aasta järel läbiviidav uuring annab ülevaate Euroopa riikide 15-16-aastaste kooliõpilaste alkoholi, tubaka ja illegaalsete uimasite tarvitamisest. Illegaalsete uimastitega katsetamine kasvas kuni 2003. aastani, kuid on nüüdseks stabiliseerunud, teatas Tallinna ülikooli rahvusvaheliste ja sotsiaaluuringute instituut.

Levinuim narkootikum on endiselt kanep, mille katsetajate keskmine protsent on jäänud samale tasemele 2007. aastaga ehk 17 protsendile. Värskest raportist võib uue trendina välja tuua inhalantidega (sissehingatavad lahustid, lakid, bensiin, liimid, gaasid) katsetajate kasvu mitmetes Euroopa maades. Kui kõikides varasemates uurimustes olid poisid tarvitanud inhalante tüdrukutest rohkem, siis viimases uurimuses soolisi erinevusi ei olnud.

Muutused on toimunud poiste ja tüdrukute vahelistes erinevustes ning eriti just purjutamise osas. Kui 1995. aastal oli poiste ja tüdrukute vahe 12 protsenti, siis eelmisel aastal viis protsenti - viimasel kuul enam kui viis drinki joonud tüdrukuid oli 38 protsenti ning poisse 43 protsenti. Erinevused on vähenenud ka Eestis, kus poisid ja tüdrukud tarvitavad nüüdseks alkoholi pea võrdselt.

Eestis on võrreldes Euroopa keskmisega enam uimastitega katsetajaid, eriti kanepiga. Kui Euroopas on keskmiselt kanepit proovinud 17 protsenti õpilastest, siis Eestis on see näitaja 24 protsenti. Naaberriikides Lätis ja Leedus on kanepiga katsetajate osakaal 2007. aastaga võrreldes tõusnud ning need maad sarnanevad nüüd oma näitajate poolest Eestiga (vastavalt 24 protsenti ja 20 protsenti).

Eesti õpilastest 8 protsenti on tarvitanud mingit muud illegaalset uimastit kui kanep, mis samuti ületab Euroopa keskmise (6 protsenti). Hüppeliselt on kasvanud inhalantidega katsetajate arv Eesti kooliõpilaste seas – kui 2007. aastal oli neid 9 protsenti, siis 2011. aastal 15 protsenti (Euroopas keskmiselt 9 protsenti). Naaberriigis Lätis oli inhalantidega katsetajaid aga veel rohkem (23 protsenti), Leedus seevastu oluliselt vähem (7 protsenti).