„Suhted Euroopa ja Ameerika Ühendriikide vahel on tugevad. Ühendriikide jätkuv pühendumus olla kohal Euroopas on julgustav ning me oleme kindlad, et see suhe jääb Ameerika Ühendriikidele esmatähtsaks,“ sõnas peaminister kohtumisel NATO riikide valitsusjuhtide ja riigipeadega.

Tema sõnul peab selle koostöö tugevdamiseks ka Euroopa panustama enam kaitsevõime arendamisse ja operatsioonidel osalemisse. Selleks peame investeerima kaitsevaldkonda ka rasketel aegadel. „Me peame meeles pidama, et allianssi kõrval on riike, kes ei kahtle oma kaitsekulude kasvatamise vajaduses. Me kõik oleme leppinud kokku, et 2% meie sisemajanduse kogutoodangust on minimaalne tase, et säilitada NATO positsioon rahvusvahelise julgeoleku nurgakivina,“ sõnas ta. Ansip tõi seejuures näiteks, et 2012.aastal investeerib Eesti 2% SKT-st kaitsevaldkonda.

„Eesti usub alliansi tulevikku ning on valmis investeerima julgeolekusse,“ sõnas ta. Peaminister Ansipi sõnul on see investeering vajalik meie oma riigi ja inimeste turvalisuse tagamiseks.

Seejuures soovib Eesti näha NATO-t järgneva kümne aasta jooksul arendamas oma struktuuri, varustust ja koostalitusvõimet. Senisest enam tuleb peaminister Ansipi hinnangul pöörata tähelepanu ka küberkaitse valdkonnale ning ambitsioonid selles valdkonnas ei tohiks olla tagasihoidlikud. Aastaks 2020 peaks NATO olema moodne hästi varustatud ning tugeva väljaõppega jõud, mis suudab koos tegutseda igas keskkonnas ning reageerida igale kriisile alliansi territooriumil.

Chicago tippkohtumine jätkub täna. Erinevate kohtumiste raames keskendutakse kolmele teemale: alliansi eesmärkide saavutamine Afganistanis; NATO kaitsevõime ja toimetulek 21. sajandi väljakutsetega ning suhetele NATO partneritega Euroopas ja mujal maailmas. Chicago tippkohtumine annab liitlastele võimaluse hinnata investeerimisvajadusi kriitilise tähtsusega kaitsevõimetesse.