„Oma kogemusest tean, et probleemist rääkimine mõjub vabastavalt alati mõlemale poolele. Inimesed kardavad, et vähk tähendab alati midagi fataalselt, mida see üldse ei pruugi tähendada. Ja kuna kõik ise küsida ka ei julge, tekib põhjendamatu kohmetus, vähihaiget hakatakse siis pigem vältima ja see teeb niigi raske olukorra veelgi raskemaks. Oma haigust ei tohi ise karta. Avameelne vestlus aitab seda kõike ära hoida ja eluga võimalikult normaalselt edasi liikuda,“ rääkis vähipatsient Kalju Metssalu . „Teatavasti on ravi tulemus seda parem, mida varem vähk avastatakse ja võib juhtuda, et avameelne arutelu võib aidata ka kellelgi kolmandal oma haigusele õigel ajal jaole saada.“

Oma kaaspatsientidele pani Metssalu aga südamele, et kõike internetis leiduvat ei maksa ülemäära täpseks teabeks pidada. „Internetis on palju infot, mis inimesed ära hirmutab, aga asi ei pruugi alati üldse nii hull olla“ ütles Kalju Metssalu. „Mina olengi loobunud internetist info otsimisest ja kuulan parema meelega arsti, kes on oma ala spetsialist.“

Homme jagavad üle maailma Tallinnasse konverentsile kogunenud tipparstid oma teadmisi kasvajahaigustest ja veritsustõvest ka laiemale publikule. Nimelt korraldatakse laupäeval hotellis Radisson Blu patsientide päev, mil peavad loenguid rahvusvaheliselt tunnustatud arstiteadlased, peaesinejaks on näiteks nimekas ameerika arstiteadlane dr. Nikhil Munshi (Dana Farberi vähiinstituut, Boston), kes räägib müeloomtõvest. Põhja-Eesti Regionaalhaigla Mustamäe Hematoloogiakeskuse juhataja dr. Edward Laane räägib Waldenströmi makroglobulineemiast ehk lümfaatiline haigustest.

„Me väga loodame, et me algatus langeb viljakale pinnasele, et huvilised, eriti patsiendid, võtavad pakutavad teadmised rõõmuga vastu. Ei ole just tavaline, et maailmas nii tunnustatud teadlane nagu dr. Nikhil Munshi patsientidele esineb,“ ütles Eesti Hematoloogide Seltsi president ja konverentsi peakorraldaja dr. Edward Laane.