Projekti EstWin raames viiakse uue põlvkonna internetiühendused maapiirkondadesse üle Eesti. Nii valmis 2011. aasta lõpuks 1100 km pikkuses maapiirkondi ühendavat valguskaablivõrku, mis andis Elionile võimaluse ühendada Estwini võrguga paljud kodud ja ettevõtted. Koostöö tulemusena saavad enam kui 3000 perekonda ja ettevõtet nüüdsest kasutada kiiret internetti ja vaadata digitelevisiooni.

Estwini valguskaablite valmimine andis Elionile võimaluse uuendada enam kui 50 piirkonna võrgusõlmed. Enamik nende piirkondade elanikest ei saanud varem kasutada kaabli teel levivat kiiret internetti ja vaadata digitelevisiooni. 50 võrgusõlme rajamisse või uuendamisse panustas Elion eelmisel aastal enam kui 1,5 miljonit eurot.

Elioni tehnoloogiadirektori Kalev Reiljani sõnul saavad maapiirkondade elanikud Estwini ja teenusepakkujate koostööst mitmes mõttes suurt kasu. „Kiire internet on nagu kiirtee – see võimaldab olla ühenduses nii lähedaste, klientide kui ka koostööpartneritega. Olulised asjaajamised saab ära teha internetis, alati ei pea sellepärast pealinna või maakonnakeskusesse sõitma. Aina rohkem inimesi kasutab tänu kiirele internetile kodus töötamise võimalust, lisaks ei kujutaks ettevõtlust ilma kaasaegse tehnoloogiata enam ette,“ lisas Reiljan.

Kõige mahukam töö tehti möödunud aastal Antslas ja selle lähistel. Tegemist oli kuni 2011. aasta augustini viimase linnaga Eestis, kus ei saanud vaadata kaasaegset digiteletelevisiooni ja kasutada kiiret kaabli teel levivat internetti. Augustis loodi Estwini raames Antslasse valguskaablivõrk, mille järel viis Elion kiire interneti nii perede kui ka ettevõteteni, investeerides sellesse piirkonda rohkem kui 200 000 eurot. Näiteks said kiire internetiühenduse koolid ja 200 töökohaga mööblitootja Antsla Inno, Antsla Tarbijate Ühistu jt.

2011. aastal ühendas Elion kõige rohkem uusi piirkondi kiire interneti võrguga Järvamaal (uuendati 12 asula võrgusõlmed), Läänemaal (8), Võrumaal (8) ja Valgamaal (6).

2012. aastal plaanib Eesti Lairiba SA rajada 1300 km pikkuses valguskaabli võrku. Sealt edasi ehitavad teenusepakkujad juba ise konkurentsi tingimustes juurdepääsuvõrgu interneti inimesteni viimiseks. 2012. aastal toimuvad mahukamad tööd Viljandimaal (16 asula võrgusõlmed), Võrumaal (8), Harjumaal (7) ja Raplamaal (7). Kokku plaanib Elion kaasajastada kiire interneti võrke vähemalt 60 maa-asulas, investeerides üle 2 miljoni euro.

Projekti EstWin eesmärgiks on rajada 2015. aastaks valguskaabli võrk, mis jõuab kõikide asulateni Eestis. Selle tulemusena peavad 98% majapidamistest, ettevõtetest ja asutusest olema võrgule lähemal kui 1,5 km. Projekti juhib Eesti Lairiba SA, kes paigaldab oma eesmärgi saavutamiseks aastatel 2010-2015 üle 6000 km optilisi kaableid ning loob üle 1400 võrguühenduskoha.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid