Kultuurkapitali nõukogu esimehe, kultuuriminister Rein Langi sõnul on mõlema objekti valmimine Eesti riigile kindlasti oluline, kuid arutelu finantseerimisvõimaluste üle jätkatakse Kultuurkapitali järgmisel koosolekul, teatas kultuuriministeeriumi pressiesindaja.

Kultuurikapitali tänasel erakorralisel koosolekul andis haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo ülevaate Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia teise ehitusjärgu finantseerimise võimalustest ning vastas nõukogu liikmete küsimustele. Samuti kuulati ära Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia seisukoht, mida esindas nõukogu liige Marje Lohuaru. Ühtlasi andis Eesti Rahva Muuseumi direktor Krista Aru ülevaate muuseumi tänasest olukorrast ning uue hoone ehitamise võimalikest lahendustest.

Kultuurkapitali seaduse kohaselt rahastatakse kultuurkapitali laekumistest 25 protsendi ulatuses riiklikult tähtsate kultuuriobjektide ehitamist, milleks on riigikogu 1996. aasta otsuse järgi KUMU, Muusika- ja Teatriakadeemia ning Eesti Rahva Muuseum. Neist KUMU on tervikuna valmis ja makstud, Muusika- ja Teatriakadeemia esimene järk on valmis ja makstud ning ERM on läbinud projekteerimise staadiumi.

Kultuuriminister Rein Lang rääkis täna ERR-i raadiouudistele, et kultuurikapitali raha tuleks täies mahus suunata Eesti Rahva Muuseumi (ERM) ehituseks ning Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) peaks kavandatud ehituse lõpuleviimiseks leidma raha Euroopa Liidu struktuurifondidelt.

Langi sõnul on Kultuurkapital võimeline ERMI-i ehitust täielikult finantseerima 10 - 12 aasta jooksul, aga see ei rahulda ehitajat, sest ehitaja ehitab selle valmis kolme aastaga ja soovib oma raha kohe kätte saada, lisades, et silldfinantseerimise küsimus on valituses arutluse all.

Ministeeriumi plaani kohaselt oleks muuseumi ehitaja Riigi Kinnisvara Aktsiaselts ja kui selle omavahenditest ehituseks ei piisa, tuleb RKAS-il pangalt sildfinantseerimiseks laenu võtta.

ERM-i kogumaksumus on kultuuriministeeriumi andmetel 87,5 miljonit eurot, millest on juba ettevalmistusteks kulutatud 9,3 miljonit eurot. Seega tuleb valitsusel leida juurde üle 78 miljoni euro.