2011. aasta 17. veebruaril alanud verine ülestõus levis kiiresti üle riigi ning viis lõpuks NATO sõjalise sekkumiseni. Kolonel Gaddafi tapeti tema kodulinnas Sirtes 20. oktoobril, teatab BBC News.

Ametlikke pidustusi pole välja kuulutatud, austusest tuhandete lahingutes hukkunute vastu, kuid kohalikul tasemel korraldatud üritused toimuvad üle kogu riigi.

Neljapäeval paugutasid Benghazi elanikud ilutulestikurakettidega, lasid kõlada autosignaalidel ning näitasid kätega võidumärki.

Sajad inimesed kogunesid Vabaduse väljakuks nimetatud väljakule, kus karjuti Gaddafi-vastaseid hüüdlauseid, muuhulgas näiteks sarkastiliselt: „Lokilammas, meil on kahju!“

Reedel peaksid vahevalitsuse esindajad osalema erilisel mälestusüritusel.

Pealinna Tripolisse viivatele maanteedele on püstitatud teesulud, et takistada katseid pidustusi segada. Liikluspolitsei ja endised mässulised jagavad lendlehti, milles hoiatatakse rünnakute korraldamise eest ja öeldakse: „Me ei saa maetud meest tagasi tuua, aga me võime sinu tema juurde saata.“

Aastapäevale pühendatud telepöördumises ütles vahevalitsuse juht Abdul Jalil, et valitsus võtab avasüli vastu kõik liibüalased, kas nad siis toetasid revolutsiooni või mitte.

„Aga see tolerants ei tähenda seda, et me ei ole suutelised meie riigi stabiilsust tagama,“ hoiatas Jalil. „Me oleme karmid inimeste vastu, kes ohustavad meie stabiilsust. Thuwwarid [endistest mässulistest võitlejatest koostatud brigaadid] on valmis vastama igasugustele rünnakutele, mille eesmärk on riigi destabiliseerimine.“