Sellele üha kasvavale probleemile juhtisid esimestena tähelepanu belglased. Seal kirjutavad tudengid, kellel on pooleli eksamisessioon, internetifoorumitesse kaebekirju krampi tõmbuvatest kätest. „Nad hoiavad pastakat liiga kõvasti käes,“ selgitas ekspert flaami ajalehele Het Nieuwsblad De Volkskranti vahendusel.

Vaadates ringi Twitteris, selgub, et sama probleemi kurdab ka Hollandi noorus. Igal pool kaevatakse, et käsi jääb kirjutamisest valusaks.

Sõna varesejalad (Hollandis küll hanenpoten – kukejalad) on etümoloogilise sõnaraamatu järgi olemas juba 17. sajandist, kuid tänapäeval on see ajakohasem kui kunagi varem. Groningeni riigiülikooli käekirjauurija Lambert Schomaker on ajapikku märganud, et eksamite kontrollimine muutub pidevalt keerulisemaks. Kui varem kirjutasid kõik ühtmoodi, siis tänapäeva põlvkond kasutab segatud kirjutamisstiili. Schomakeri sõnul kirjutatakse mõnikord keset sõna näiteks suur R. Suurtähed, väiketähed ja kaldtähed on risti-rästi läbipõimunud.

Nende variatsioonide tõttu on käsikirja raskem lugeda. „Me oleme teinud katseid, kus tudengid peavad teineteise käekirja dešifreerima,“ ütleb Schomaker. „Vaid 50-60 protsenti sõnadest olid loetavad. Kirjutamine on muutunud millekski selliseks, mida tehakse iseenda jaoks.“

Sellest on Schomakeri sõnul kahju. „Ehtsus kaob, kui igaüks arvutiga töötab.“ See ei pane professorit imestama, et tudengid eksami kirjutamisel krambi saavad. „Võrrelge seda uisutamisega. Sellest saab samuti lihasevalu, kui pole seda pikka aega teinud. Tudengid on terveid kuid Facebookis ja Twitteris ja peavad äkki kirjutama hakkama. Peale selle on lihaste pinge selle juures uus, segatud kirjastiili puhul on see vähem ühtlaselt jagatud. See on pidev pingutamine ja lõdvestamine. Või pole lõdvestamist üldse, sest eksamil on kirjutajad stressis. Sellest saabki krambi.“

Üha rohkem kõrg- ja ülikoole lähevad üle digitaalsetele eksamitele, sest neid saab arvutiga ka kontrollida.

„Mida te veel käsitsi kirjutate?“ küsib Rotterdami kõrgkoolis digitaalsed eksamid välja töötanud Sander Schenk. „Ma olen kolmekümnendate eluaastate keskpaigas ja kirjutan käsitsi veel ainult ostunimekirju.“