"Poolt- või vastuhääletamine oleks väljendanud poliitilist toetust ühele või teisele poolele kohas, mis ei ole selleks mõeldud," lausus Paet Delfile. "See ei olnuks kooskõlas meie poliitikaga vältida UNESCO senisest suuremat politiseerimist. UNESCO on haridus-, teadus- ja kultuurikoostööd edendav organisatsioon, mistõttu pole see sobilik koht territooriumide staatust puudutavate kusimuste lahendamiseks."

Paeti sõnul peab Eesti väga oluliseks, et UNESCO töö põhineb temaatilisel asjatundmisel ja oleks minimaalselt politiseeritud, sealhulgas ka Iisraeli ja Palestiina kultuuriväärtusi puudutavates küsimustes.

Sel nädalal kirjutas Delfi, et Palestiina vastuvõtmine UNESCO täisliikmeks on USA arvates enneaegne ja õõnestab rahvusvahelisi rahupüüdlusi. Valgest Majast teatati, et USA peatab pärast Palestiinale UNESCO täisliikme staatuse andmist ÜRO kultuuriagentuuri rahastamise.

"Tänane hääletus UNESCO-s Palestiina Omavalitsusele täisliikme staatuse andmiseks on enneaegne ja õõnestab rahvusvahelise üldsuse ühist eesmärki kõikehõlmava, kestva ja õiglase rahu saavutamiseks Lähis-Idas," ütles Valge Maja pressiesindaja Jay Carney.

USA välisministeeriumi esindaja Victoria Nulandi sõnul polnud USA-l seaduslikult teist võimalust kui rahastamine peatada ning Washington ei tee agentuurile novembris plaanitud 60 miljoni dollari suurust rahaeraldust.

ÜRO kultuuriagentuur UNESCO otsustas täna anda Palestiinale organisatsiooni täisliikme staatuse.

UNESCO on esimene ÜRO agentuur, mille täisliikmestaatust Palestiina taotleb pärast seda, kui president Mahmoud Abbas esitas 23. septembril taotluse ÜRO täisliikmeks vastuvõtmiseks.

Palestiina liikmesuse vastu hääletasid USA, Kanada ja Saksamaa, Suurbritannia jäi erapooletuks, Brasiilia, Venemaa, Hiina, India, Lõuna-Aafrika ja Prantsusmaa hääletasid poolt.