Ilvese sõnul on kaasaegse tervishoiukorralduse iseenesestmõistetav tahk infokommunikatsioonitehnoloogia võimaluste kasutamine 21. sajandi vääriliselt ning seda just patsientide huvides, teatas presidendi kantselei.

"Inimeste vaba liikumine Euroopa Liidus tähendab ka seda, et me võime osutuda patsientideks väljaspool oma riiki. Seega vajame Euroopa Liidus tervishoiuandmete vaba – kuid mõistagi turvalist ja inimeste privaatsust kaitsvat – liikumist," rõhutas president Ilves.

Eesti X-tee ja Eesti kogemus digiretseptiga või küberturvalisuse probleemidega näitavad Ilvese sõnul selgelt, et turvalised lahendused on ka e-tervises võimalikud. "Ühe riigi kogemuselt tuleb meil nüüd liikuda kogu Euroopa Liidu tasandile," sõnas Eesti riigipea. "Alates Robert Schumani lõimumiskavast on demokraatlik Euroopa suutnud enam kui poole sajandi jooksul kokku leppida väga keerulistes asjades ning ma ei kahtle, et oleme edukad ka meie e-tervise ühise tuleviku kujundamisel."

Innovaatilise tervishoiukorralduse puhul tähendab pikas väljendis "infokommunikatsioonitehnoloogia" sõna "info" haigusandmeid, "kommunikatsioon" nende andmete turvalist kasutamist ja jagamist patsiendi huvides, "tehnoloogia" aga võimalust kasutada IT-d tervishoius kõige laiemalt, rääkis president Ilves.

"E-tervist tuleb vaadata mitte kui projekti, vaid kui tervishoiu korraldust muutvat terviklikku strateegiat," kinnitas ta, sõnastades Euroopa Liidu e-tervise töörühmale olulise küsimuse: "Kuhu ja kuidas võiks Euroopa Liit e-tervise vallas liikuda, kui liikmesmaad on saanud valmis igaüks enda riigisisese võrgustiku, nagu me seda praegu juba näiteks Eestis näeme?"

President Ilves võttis selle aasta kevadel vastu Euroopa Komisjoni presidendi José Manuel Barroso ning asepresident Neelie Kroesi ja volinik John Dalli ettepaneku asuda juhtima Euroopa Liidu e-tervise tulevikku kujundavat nõuandjate töörühma, mille esimene koosolek toimus maikuus Budapestis.

15 tegutsemiskuu lõpuks esitab töörühm, kuhu kuuluvad tervishoiueksperdid, patsientide, meditsiini-, ravimi- ja IKT tööstuse esindajad, õiguseksperdid ja poliitikud, Euroopa Komisjonile ettepanekud, kuidas kasutada e-tervise võimalusi turvalisema, patsiendikesksema ja tõhusama tervishoiukorralduseni jõudmiseks, ka diagnostika, ennetuse ja ravi alal. Eestist osaleb eksperdina töörühmas e-tervise edendaja, perearst Madis Tiik.