See oli mulle üllatuseks, et Ameerika Ühendriikide huvid ei kerki esile mitte ainult Narva elektrijaamade erastamises, vaid tugevasti ka Lätis, ütles Keskerakonna liider Edgar Savisaar pärast kohtumist Läti opositsioonilise Sotsiaaldemokraatliku Tööpartei delegatsiooniaga BNS-ile.

Savisaar lisas, et Läti opositsioonipoliitikute sõnul on Läti energeetikaturu erastamise vastu huvi tundnud ka Ameerika Ühendriikide saatkond Lätis.

Eelmisel nädalal saatsid neli Eesti opositsiooniparteid kirja Ameerika Ühendriikide suursaadikule Eestis, milles kinnitasid oma vastuseisu Narva elektrijaamade erastamisele ja teatasid, et ei pea erastamislepingut siduvaks.

Eesti Keskerakonna, Eestimaa Rahvaliidu, Eestimaa Ühendatud Rahvapartei ja Eesti Kristliku Rahvapartei liidrid kinnitasid suursaadik Melissa Wellsile saadetud läkituses, et opositsiooniparteid ei saa võtta endale kaasvastutust valitsuse ja NRG Energy vahelise lepingu eest.

"Opositsioon ei pea seda lepingut tulevikus enda jaoks siduvaks," kinnitasid nelja partei juhid Ameerika Ühendriikide suursaadikule ja avalikkusele mõeldud kirjas. "Opositsioonipoliitikud hoiatavad, et kui nende juhitud erakonnad tulevad Eestis võimule, siis peetakse vajalikuks tähelepanelikult läbi vaadata olukord, mis lepingu sõlmimise tagajärjel võib tekkida."

Opositsioonierakondade liidrid Edgar Savisaar, Villu Reiljan, Viktor Andrejev ja Aldo Vinkel avaldasid kirjas hämmingut selle üle, et Narva elektrijaamade erastamislepingu sõlmimise vastu on teravdatud huvi üles näidanud Ameerika Ühendriikide mitu kõrget riigiametnikku.

"Nende ametnike initsiatiiv on meie arvates kaugelt ületanud nende ametialased kohustused," märkisid opositsioonierakonnad.

Nelja erakonna juhid kinnitasid, et tegemist on Eesti rahvuslikke huve ja majanduslikku konkurentsivõimet kahjustava tehinguga, millel on kahjulikud tagajärjed ka Eesti võimalikule ühinemisele Euroopa Liiduga.

Opositsioon kinnitas kirjas, et toetab referendumi korraldamist Narva elektrijaamade erastamise küsimuses ja väljendasid samas valmisolekut kohtuda Ameerika Ühendriikide suursaadikuga NRG Energyga sõlmitava tehingu arutamiseks.

Kirja saatnud poliitikud avaldasid lootust, et nende "avameelne ja murelik pöördumine suursaadiku poole süvendab Eesti ning Ameerika Ühendriikide teineteisemõistmist ja loob senisest veelgi kindlama aluse kahe riigi koostööle."

Ameerika Ühendriikide suursaadik Melissa Wells viibib puhkusel ja naaseb Eestisse augusti teisel poolel.