“Kolmandat aastat antav noore arhitekti preemia on ennekõike tunnustus ühele noorele heale Eesti arhitektile. Aga tegelikult on see tunnustus kõigile meie tugevatele arhitektidele,” ütles riigipea. “Teisalt pean ma väga oluliseks, et see preemia aitab ühiskonnas tekitada sügavamat huvi arhitektuuri ning seeläbi ümbritseva, kogu meie elukeskkonna vastu.”

President Ilves loodab, et noore arhitekti preemia laureaadist saab tugev arvamusliider, kelle käest avalikkus küsib ja keda ka kuulatakse, sest: “Eestile on tähtis, et ebaolulise kõrval kõneldaks meil üha rohkem olulisest.”

Riigipea sõnul rõõmustab teda meie kaasaegse arhitektuuri rikkus.

“Mõtteviiside tasandamine ja tasandumine on kultuuri ja loomingu surm, nagu me oleme seda möödunud sajandil kujukalt ning kurvalt näinud,” ütles president Ilves. “Mõtlemisviiside paljusus on meie tugevus ja arengumootor. Loominguvabadus eeldab muidugi ka vastutust. Tellija soovid kujundavad arhitekti loomingut. Kuid arhitekt peab kujundama tellija ja ühiskonna arvamust. See on iseenda identiteedi kaitsmine oma loominguga.”

Nii kujundavad arhitektid lisaks elamise nähtavale ruumile ka üha enam meie mõtlemise sisemist ruumi, vabamaks ja rikkamaks, ütles riigipea.

Noore arhitekti preemia on Eesti Arhitektide Liidu asutatud ning koos koostööpartnerite Heldur Meeritsa ja Go Travel Reisibürooga väljaantav iga-aastane auhind, mille eesmärk on virgutada noorte arhitektide innovaatilist ja loovat mõtlemist. Preemiaks on maailmareis 4500 euro väärtuses ja tunnustus peab julgustama noorarhitekte avardama oma silmaringi ning olema oma loomingus leidlikumad ja tegevuses mitmekülgsemad.

Žüriisse kuulusid seekord ettevõtjad Heldur Meerits ja Rein Kilk, noore arhitekti preemia varasemad laureaadid, arhitektid Siiri Vallner ja Martin Aunin ning välisliikmena Rootsi arhitektuuriajakirja Arkitektur peatoimetaja Claes Caldenby.